يکشنبه ١٠ اسفند ١٣٩٩
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
عمارت باغ ارم شیراز
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 388742
 بازدید امروز : 179
 کل بازدید : 1723844
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 6.5054
اخبار > گزارش هم انديشي علمي سيرت حضرت پپامبر اکرم ص در شعر و ادب فارسي 16 فروردين 1388


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش هم انديشي علمي سيرت حضرت پپامبر اکرم ص در شعر و ادب فارسي 16 فروردين 1388

به نام خداوند جان و خرد

گزارش هم اندیشی علمی

انجمن ادبی فارسی

«سیرت حضرت پیامبر اکرم «ص» در شعر و ادب فارسی»

 

 

روز یکشنبه 16 فروردین1388هـ.ش برابر با 5 آوریل2009م هم اندیشی علمی انجمن ادبی فارسی «سیرت حضرت پیامبر اکرم «ص» در شعر و ادب فارسی» باهمکاری مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در تالار اجتماعات مرکز برگزار گردید.

این هم اندیشی علمی با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط آقای دکتر مهدی حسینی آغاز گردید. آن گاه سرپرست انجمن به هیأت رئیسۀ اجلاسیه جناب آقای ماشاءالله شاکری سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران و جناب آقای صاحب فصول رایزن محترم فرهنگی ج.ا.ایران و سرپرست مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان و همچنین به مقاله نویسان، سخنسرایان و عموم حضار ارجمند خیر مقدم عرض کرد.

مقاله نویسان و سخنرانان این هم اندیشی علمی پژوهشگران و استادان پاکستانی، ایرانی و افغانی از جمله آقای مظفر کشمیری استادیار گروه فارسی دانشگاه بین المللی اسلامی، خانم رابعه کیانی مربی گروه فارسی دانشکده فدرال دولتی دخترانه اسلام آباد، خانم وجیهه حفیظ مربی گروه فارسی دانشکده فدرال دولتی دخترانه راولپندی، آقای دکتر مهدی حسینی مسئول کتابخانه گنج بخش مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان، خانم شکفته یسین عباسی دانشجوی دورۀ دکتری زبان و ادب فارسی دانشگاه تهران، خانم تصورالنساء مربی گروه فارسی دانشگاه ملی زبانهای نوین، خانم امبریاسمین وآقای لعل محمد مینگل مربیان گروه فارسی دانشگاه مزبور، سید مرتضی موسوی مدیر فصلنامۀ دانش و سرپرست انجمن ادبی فارسی، جناب آقای صاحب فصول و جناب آقای ماشاءالله شاکری بوده اند. آقای خاور نقوی فارسیگوی پاکستانی نیز سروده موضوعی خود را عرضه داشت.

آقای مظفر کشمیری در ضمن ارایۀ مقاله علمی باعنوان «سیرت چیست و سیرت نگار کیست؟» در بدو آغاز مفاهیم علمی کلمات سیرت، حدیث، روایت، درایت و امثال آن را برمبنای مصادر مستند تبیین داشت. آن گاه از آثار سیرت نگاران متعدد از جمله شیخ مفید اقتباساتی چند عرضه نمود.

خانم رابعه کیانی در مقالۀ تحقیقی باعنوان «مطالعه ای در کتاب سیرت محمد خاتم پیمبران» چاپ حسینیۀ ارشاد که دارای مقالات متعدد در موضوع سیرت نبوی از قلم شخصیتهای علمی اواسط قرن حاضر ایران از جمله دکتر حسین نصر، دکتر علی شریعتی، آقای اکبر هاشمی رفسنجانی و سایرین می باشند، آن گاه به تحلیل و تجزیۀ سه مقاله منتخب پرداخت.

خانم وجیهه حفیظ در مقالۀ ای باعنوان «معرفی و بررسی ترجمۀ دواثر معاصر عربی در موضوع سیرت به فارسی» نخست نویسندگان عرب اهل لبنان و سوریه و مترجمان ایرانی هر دو کتاب را مجملاً معرفی کرد. آن گاه برخی از فصول هر دو کتاب را شامل آئین نبرد حضرت ختمی مرتبت«ص» در غزوات نیز بوده مورد بحث فرارداد.

آقای دکتر مهدی حسینی در مقالۀ پژوهشی باعنوان «بررسی و معرفی کتاب شرف النبی» که در قرن پنجم به عربی تألیف و طی قرن ششم به فارسی برگردانده شد که در واقع یکی از کهن ترین متون سیرت محسوب می گردد، ویژگیهایش را برشمرد.

خانم شکفته یسین عباسی در مقالۀ تحقیقی خود باعنوان «سیرۀ نگاری برخی از سیرت نگاران معاصر» چهار کتاب سیرت تألیف شهید مرتضی مطهری و استاد غلام رضا سعیدی و سایرین را که در نیم قرن اخیر به نگارش درآمده و به حلیۀ طبع آراسته گردیده با تذکر از فصول منتخب آنها معرفی و اهمیت آنها را در آثار سیرت دورۀ معاصر بازگفت.

خانم تصورالنساء در مقالۀ علمی باعنوان «معرفی و بررسی کتاب سیرت رسول الله«ص» نوشتۀ رفیع الدین اسحق» سوابق تألیف کتاب رسول الله بزبان عربی توسط ابن اسحاق تبیین داشت. آن گاه ویژگیهای سیرت نگاری مولف این کتاب معتبر و قدیمی سیرت نبوی برشمرد.

خانم امبریاسمین در مقالۀ ادبی باعنوان «زین العابدین رهنما سیرت نگار معاصر در آستانۀ پیامبر گرامی «ص»» هر دو مجلد کتاب «محمد پیامبر » تألیف زین العابدین رهنما مترجم قرآن و سیرت نگار دورۀ حاضر را معرفی نمود. نامبرده برخی از فصول هر دو مجلد را مورد تحلیل و تجزیه نیز قرارداد.

آقای لعل محمد مینگل در مقالۀ پژوهشی باعنوان «سیرۀ حضرت پیامبر اسلام از نگاه محمد بن جریر طبری و سایر سیرت نگاران» با استفادۀ از مجلدات سوم و چهارم تاریخ طبری بیشتر به سیرت نگاری نویسندۀ نام آور یکی از امهات تواریخ پرداخت.

«تذکر حضرت پیامبر اسلام «ص» در توراۀ و انجیل و سیرت نگاری قرون اولیه» عنوان مقالۀ علمی آقای سید مرتضی موسوی بود که در آن برمبنای پژوهشهای اسقف سابق بنیامین کلدانی در کتاب محمد«ص» در تورات و انجیل ترجمۀ فضل الله نیک آئین با اقتباس از آیه هایی مختلف از عهد عتیق و عهد جدید پیشگویی هایی که درباره بعثت حضرت ختمی مرتبت آمده، بازگفته شد. همچنین سیرت نگاری به زبانهای عربی و فارسی طی هفت قرن اول اسلام باعنوان کتاب، نام مولف و سال وفات آنان برشمرده شد.

جناب آقای صاحب فصول در سخنرانی خود یادآور گردیدند که در مقاله هایی که در هم اندیشی علمی ارائه گردید کمتر به سیرت نگاری منظوم پرداخته شده بنابراین مایلم از اساتید شعر و سخن فارسی از جمله امیرخسرو و سعدی و حافظ و به خصوص در شعر کمال الدین عبدالرزاق اصفهانی مدحت حضرت رسول اکرم«ص» را متذکر گردم.

جناب آقای ماشاءالله شاکری در خطابه ریاست به محیط روحانی انجمن که در آن مقاله های متعدد علمی در سیرت حضرت رسول اکرم «ص» ارایه گردیده را تمجید نمودند. سفیر محترم ج.ا.ایران از زحمات تحقیقی و پژوهشی استادان و مربیان زبان فارسی دانشکده ها و دانشگاه های اسلام آباد و راولپندی قدردانی نمودند و ابیاتی در نعت و ثنای حضرت ختمی مرتبت از فارسی سرایان قدیم و جدید از جمله پیر غلام نصیرالدین نصیر که اخیراً بدرود حیات گفته است، اقتباس و عرضه داشتند.

آقای خاور نقوی فارسیگوی پاکستانی قطعۀ شعر موضوعی از سروده های تازه را ارایه نمود.

اعضای سفارت جمهوری اسلامی ایران، رایزنی فرهنگی، پژوهشگران و استادان دانشگاه ها و دانشکده های اسلام آباد و خانۀ فرهنگ ایران راولپندی و ادیبان و علاقهمندان به ادب فارسی از اتباع پاکستانی، افغانی و ایرانی شهروند اسلام آباد در این هم اندیشی علمی حضور داشتند. نمایندگی صداوسیمای مرکز اسلام آباد جهت تهیه فیلم و خبر ازاین اجلاسیۀ علمی اقداماتی معمول داشت. در پایان برنامه از شرکت کنندگان پذیرایی به عمل آمد.

 تهیه کنندۀ گزارش

سید مرتضی موسوی


جمعه ١٩ ارديبهشت ١٣٨٨    /    شماره : ٥٣٥٢٢٢    /    تعداد نمایش : ٦٦٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری
بسم الله الرّحمن الرّحیم(۱) الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّة الله فی الارضین. خیلی خوش‌آمدید آقایان محترم. تقریباً بعد از یک سال تجدید عهد شد و آقایان را زیارت کردیم؛ منتها دوست میداشتیم که در یک شرایط بهتری دوستان را میدیدیم، از نزدیک با آنها صحبت میکردیم که متأسّفانه شرایط کنونی آن را ایجاب نمیکند. ولادت مولای متّقیان امیرمؤمنان (سلام ‌الله ‌و ‌صلوات ‌الله‌ علیه) را تبریک عرض میکنیم -که یکی دو روز دیگر است- و همچنین ولادت مبارک و ذی‌جود حضرت جوادالائمّه (علیه ‌آلاف‌ الصّلاة‌ و السّلام) را هم تبریک عرض میکنیم. در این فاصله برادران خوبی، دوستان عزیزی، شخصیّت‌های برجسته‌ای از این مجلس از دنیا رفتند، برایشان طلب آمرزش میکنیم. البتّه یک فهرستی به من دادند از همه‌ی درگذشتگان دوره‌ی پنجم که من دیگر وقت را نمیگذرانم، آقای رئیسی هم آن را فرمودند. خداوند ان‌شاءالله درجاتشان را عالی کند و جزای خیر به آنها بدهد و ما را موفّق بدارد که قدر این چهره‌های برجسته‌ی علمی و عملی خودمان را بیشتر بدانیم.
 ٠٩:٣٦ - پنج شنبه ٧ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
زبان فارسی میراث فرهنگی مشترک دو کشور ايران و پاكستان است.
پیام به پنجاه و پنجمین نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا
فراخوان جشنواره بین المللی عکس مزارات ۱۳۹۹ ؛ نیایش و معماری مزارهای اسلامی

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.