جمعه ١٣ تير ١٣٩٩
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
خرابه های پرسپولیس
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 367979
 بازدید امروز : 140
 کل بازدید : 1604893
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 3.1250
اخبار > هم انديشي علمي بررسي چگونگي شعر فارسي از اوائل قرن دوازدهم تا پايان قرن چهاردهم هجري


  چاپ        ارسال به دوست

هم انديشي علمي بررسي چگونگي شعر فارسي از اوائل قرن دوازدهم تا پايان قرن چهاردهم هجري

به نام خداوند جان و خرد

گزارش هم اندیشی علمی

انجمن ادبی فارسی

 

«بررسی چگونگی شعر فارسی

از اوائل قرن دوازدهم تا پایان قرن چهاردهم هجری»

 

روز یکشنبه 25 مرداد 1388هـ.ش برابر با 16 اوت 2009م هم اندیشی علمی انجمن ادبی فارسی «بررسی چگونگی شعر فارسی از اوائل قرن دوازدهم تا پایان قرن چهاردهم هجری» باهمکاری مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در تالار اجتماعات مرکز برگزار گردید.

این هم اندیشی علمی با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط آقای دکتر مهدی حسینی آغاز گردید. آن گاه سرپرست انجمن به جناب آقای صاحب فصول رایزن محترم فرهنگی سفارت ج.ا.ایران که ریاست اجلاسیه را عهده دار بودند و همچنین مقاله نویسان، سخنسرایان و عموم حضار گرامیقدر را خیر مقدم عرض کرد.

مقاله نویسان و سخنرانان این هم اندیشی علمی پژوهشگران و استادان پاکستانی، ایرانی و افغانی از جمله خانم تصورالنسا مربی گروه فارسی دانشگاه ملی زبانهای نوین، آقای مظفر کشمیری استادیار گروه فارسی دانشگاه بین المللی اسلامی، آقای سید داود پژوهشگر افغانی، آقای دکتر مهدی حسینی مسؤول کتابخانه گنج بخش مرکز، خانم شکفته یسین عباسی دانشجوی دورۀ دکتری زبان و ادب فارسی دانشگاه تهران، خانم رابعه کیانی مربی زبان فارسی دانشکدۀ دخترانۀ دولتی فدرال اسلام آباد، آقای لعل محمد مینگل استادیار گروه فارسی دانشگاه ملی زبانهای نوین، سید مرتضی موسوی مدیر فصلنامۀ دانش و سرپرست انجمن ادبی فارسی و جناب آقای سید مرتضی صاحب فصول ریاست محترم اجلاسیه بوده اند. آقای خاور نقوی فارسیگوی پاکستانی سرودۀ موضوعی را عرضه داشت.

خانم تصور النساء در ضمن ارایۀ مقالۀ ادبی باعنوان «احوال و اشعار غلام قادر گرامی جالندری» نخست دورۀ اول زندگانی گرامی را در زادگاه و لاهور تبیین داشت. سپس در زمینۀ فعالیت های ادبی و شعری گرامی در حیدرآباد دکن پرداخت. آن گاه به علایق صمیمانه میان علامه اقبال (م 1938م) و گرامی (م 1927م) اشارت نمود و گفتۀ اقبال را دربارۀ گرامی اقتباس نمود که در آن شاعر مشرق زمین گرامی را برجسته ترین فارسی سرای دورۀ خودش قلمداد کرده است.

آقای مظفر کشمیری در مقالۀ پژوهشی خود باعنوان «شرح زندگانی، آثار و سبک شعر ادیب پیشاوری» که در حومۀ پشاور در 1260 هـ.ق متولد گردید و در سومین دهۀ زندگانی نخست برای مدت کوتاهی به افغانستان و مشهد سفر کرد و به موطن برگشت و در سی سالگی به تهران منتقل و بالغ بر شصت سال در تهران در فعالیتهای ادبی و علمی اشتغال داشت. ناطق علاوه کرد که آقای علی عبدالرسولی که 34 سال در خدمت ادیب بسر برد در 1312 ش دیوان احمد ادیب پشاوری را در تهران منتشر ساخت. وی تبحر ادیب را در اصناف مختلف سخن از جمله قصیده سرایی تبیین نموده و ابیاتی چند از قصیدۀ هواپیما را قرائت نمود.

آقای سید داود در مقالۀ تحقیقی «شرح زندگانی، روزگار، آثار و سبک شعر عارف قزوینی» با استفاده از منابع گونه گون از جمله خود نوشت عارف قزوینی، سرگذشت انقلاب طلبانه و آزادیخواهانۀ عارف قزوینی را که در بیداری مردم نقشی موثر داشته است، مشروحاً بیان داشت.

آقای دکتر مهدی حسینی در مقالۀ پژوهشی خود باعنوان «زندگانی،  آثار ، سبک نظم و نثر نعمت خان عالی شیرازی» نخست به اوضاع اجتماعی و ادبی دورۀ فرمانروایی اورنگ زیب در حین اقامت دکن پرداخت آن گاه به جزئیات آثار منظوم ومنثور نعمت خان عالی که بیشتر به نثر و به سبک خاصی بسلک نگارش در آمده پرداخت. وی خاطر نشان ساخت که هر یک از آثار ادبی نعمت خان عالی دارای ویژگیهای اختصاصی است که ما کمتر در آثار نویسندگان دیگر چنین خصیصه را سراغ داریم.

خانم شکفته یسین عباسی در مقالۀ علمی خود باعنوان «شرح زندگانی وسبک شعر و نثر قاآنی شیرازی» با تبیین مختصات شعر قاآنی شیرازی وی را برجسته ترین سرایندۀ ایران در دوره های صفوی و قاجاری پس از صائب اصفهانی قلمداد نمود. وی علاوه کرد موفق ترین اقتفای گلستان سعدی را قاآنی در کتاب پریشان انجام داده و در این ضمن برخی از ابیات سروده او بمناسبت پایان یافتن نگارش پریشان بازگفت.

خانم رابعه کیانی در مقالۀ ادبی خود باعنوان «احوال و آثار تحقیقی و سبک شعر شبلی نعمانی» آثار متعدد علمی، ادبی، تحقیقی شبلی نعمانی را برشمرد و در ضمن ارزیابی سبک شعر فارسی شبلی نعمانی این گفتۀ پرفسور عباس مهرین شوشتری را بازگفت که در سرایندگان فارسی شبه قاره سبک شبلی نسبت به دیگران با سبک ایرانیان نزدیکتر است. در ضمن شرح سهم شبلی در تدوین تاریخ ادبی فارسی باعنوان شعر العجم خاطر نشان ساخت که یک سده پیش در نوع خود ابتکار آمیز و مفصل بوده است.

آقای لعل محمد مینگل در مقالۀ تحقیقی باعنوان «احوال و آثار و سبک اشعار ابوالمعانی بیدل» ویژگیهای شعر بیدل را که در کشورهای منطقه برای موضوعات دلنشین و مبتکرانه محبوبیت فراوانی دارد، بر شمرد و علاوه کرد که بیدل نخست «رمزی» تخلص می کرد و بعدها با الهام از سعدی شیرازی برای خود تخلّص «بیدل» را برگزید.

«غالب و غالب شناسی» موضوع مقالۀ پژوهشی سید مرتضی موسوی بود. وی خاطر نشان ساخت که در 1845م کلیات فارسی غالب در حین حیات وی به چاپ رسیده بود. در 165 سال اخیر در حدود یک دوجین چاپ، بیشتر در کشورهای شبه قاره صورت گرفته است. علاوه بر مساعی محققان دیگر در شناساندن شعر فارسی غالب مساعی سید مرتضی حسین فاضل لکهنوی مصحح و سید عابد علی عابد مقدمه نویس کلیات فارسی غالب در سه مجلد که توسط مجلس ترقی ادب لاهور در 1967م منتشر گردیده بود، در خور تمجید فراوان است. ناطق یاد آور شد که اولین بار دانشگاه پنجاب بود که در حدود شصت سال پیش دکترای زبان و ادب فارسی را به موضوع غالب به آقای دکتر گیلانی اعطاء کرد. همچنین 48 سال قبل در دانشگاه تهران یک نفر دانشجوی پاکستانی در موضوع کلیات فارسی غالب پایان نامه را به سلک نگارش در آورد.

جناب آقای صاحب فصول در ضمن خطابۀ ریاست مقالۀ علمی باعنوان «اشعار و افکار خواجه مستان شاه کابلی» که در قرن سیزدهم از کابل به شبهقاره منتقل و بالاخره در کشمیر رحل اقامت افکند، عرضه داشتند. ناطق افزود که در کتاب «آتشکدۀ محبت» انتخابی از اشعار خواجه مستان شاه کابلی معروف به پیر دستگیر آمده و آقای دکتر محمد حسین تسبیحی چند سال پیش کتابچه ای بهمین موضوع بمناسبت سالگرد امیر کبیر سید علی همدانی منتشر کرده بود که علاقه مندان از هر دو کتاب که در کتابخانۀ مرکز موجود است، می توانند استفاده نمایند. ایشان یاد آور گردیدند افکار خواجه مستان در چهار کشور منطقه مورد توجه محافل عرفانی می باشد.

درمیان مقاله خوانی، آقای خاور نقوی شعری باعنوان «کاروان فارسی» ارایه نمود که مورد توجه حضار ارجمند قرار گرفت.

اعضای رایزنی فرهنگی و خانۀ فرهنگ ایران، دانشگاهیان، پژوهشگران و ادب دوستان شهروند اسلام آباد / راولپندی دراین هم اندیشی علمی حضور داشتند. بخش فیلمبرداری نمایندگی فرهنگی ج.ا.ایران جهت تهیۀ فیلم  ازاین اجلاسیۀ علمی اقداماتی معمول داشت. در پایان برنامه از شرکت کنندگان پذیرایی به عمل آمد.

تهیه کنندۀ گزارش

سید مرتضی موسوی

26 مرداد 1388


سه شنبه ٢٧ مرداد ١٣٨٨    /    شماره : ٥٣٨٧٧٤    /    تعداد نمایش : ٦٣٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
اطلاعات و شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی در دانشگاه الزهرا
شرایط و مدارک لازم متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه الزهرا به شرح ذیل اعلام می گردد. شایان ذکر است دانشگاه الزهرا آمادگی اعطای تعدادی بورسیه کامل در مقطع تحصیلات تکمیلی با شرایط ذیل به افراد واجد شرایط و برتر و تعدادی بورسیه 50 % شهریه آموزشی و رفاهی به متقاضیان دارد. درخواست ها پس از بررسی در دانشکده ها در کارگروه بورسیه دانشگاه الزهرا مطرح و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 ٠٧:٥٨ - پنج شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
بیانیه مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در محکومیت سوء استفاده رییس جمهور آمریکا از کتاب مقدس
برگزاری وبینار با عنوان "بررسی استکبار ستیزی در ساحت اندیشه امام خمینی (ره)"در اسلام آباد پاکستان
سخنرانی تلویزیونی به مناسبت سی‌ویکمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله)

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.