يکشنبه ١٠ اسفند ١٣٩٩
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
عمارت باغ ارم شیراز
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 388739
 بازدید امروز : 161
 کل بازدید : 1723826
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 6.2313
اخبار > گزارش هم انديشي علمي بررسي تاريخ نويسي فارسي در شبه قاره 5 مهر 1388 برابر با 27 سپتامبر 2009م


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش هم انديشي علمي بررسي تاريخ نويسي فارسي در شبه قاره 5 مهر 1388 برابر با 27 سپتامبر 2009م

 

  به نام خداوند جان و خرد

 

گزارش هم اندیشی علمی

«بررسی تاریخ نویسی فارسی در شبه قاره»

 

                 روز یکشنبه 5 مهر 1388 هـ ش برابر با 27 سپتامبر 2009م هم اندیشی علمی انجمن ادبی فارسی « بررسی تاریخ نویسی فارسی در شبه قاره » با همکاری مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در تالار اجتماعات مرکز برگزار گردید.

                  این هم اندیشی علمی با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط دکتر مهدی حسینی آغاز گردید. آن گاه سرپرست انجمن به جناب آقای ماشاء الله شاکری سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران ریاست محترم اجلاسیه، جناب آقای صاحب فصول رایزن محترم فرهنگی میهمان ویژه و اعضای هیئت رئیسه آقای دکتر میرزایی استاد مدعو ایرانی دانشگاه ملی زبانهای نوین ، آقای محمود امیر گل وابستۀ فرهنگی و مسئول خانۀ فرهنگ جمهوری اسلامی ایران راولپندی وکلیۀ حضار ارجمند از جمله مقاله نویسان و سخن سرایان محترم خیرمقدم عرض کرد.

      مقاله نویسان و سخنرانان این هم اندیشی محققان و استادان پاکستانی ، ایرانی و افغانی از جمله آقای مظفر کشمیری ، استادیار دانشگاه بین المللی اسلامی ، خانم تصور النساء مربّی دانشگاه ملّی زبانهای نوین، دکتر مهدی حسینی مسئول کتابخانه گنج بخش مرکز، خانم رابعۀ کیانی مربّی دانشکدۀ دولتی دخترانه فدرال ایف سیون تو اسلامآباد، خانم حکیمه دسترنجی پژوهشگر ایرانی ، خانم امبر یاسمین مربی دانشگاه ملّی زبانهای نوین، آقای لعل محمد مینگل مربّی دانشگاه ملّی زبانهای نوین، سید مرتضی موسوی مدیر فصلنامۀ دانش و سرپرست انجمن ادبی فارسی ، جناب آقای سید مرتضی صاحب فصول میهمان ویژه و جناب آقای ماشاء الله شاکری ریاست محترم اجلاسیه بوده اند. آقای خاور نقوی فارسیگوی پاکستانی سرودۀ خود را ارایه نمود.

      آقای مظفر کشمیری در ضمن ارایۀ مقالۀ علمی با عنوان « سهم ابوالفضل علاّمی در تاریخ نویسی فارسی در شبه قاره » نخست به اصل وریشۀ کلمۀ « تاریخ » پرداخت . آن گاه سوابق تاریخ نویسی فارسی در شبه قاره از اوائل تا قرن دهم هجری تبیین داشت. سپس شمه ای از احوال ابوالفضل و محتوا ومطالب تاریخ اکبر نامه را باز گفت .

      در مقالۀ تحقیقی خانم تصور النساء با عنوان « احوال ملا عبدالحمید لاهوری و تاریخ بادشاه نامۀ او » ارزش تاریخی بادشاه نامۀ ملا عبدالحمید درتعدادی از کتابهای تاریخی که در دورۀ شاهجهان به سلک نگارش در آمده ، مورد بحث قرار گرفت.

آقای دکتر مهدی حسینی در مقالۀ پژوهشی با عنوان « زندگانی مولانا نظام الدین هروی و تاریخ طبقات اکبری وی » نخست به سابقۀ تاریخ نویسی فارسی از جمله در شبه قاره پرداخت آن گاه دربارۀ احوال نظام الدین هروی و ویژگیهای تاریخ طبقات اکبری اطلاعات جالب و کافی بدست داد.

      خانم رابعه کیانی در مقالۀ علمی خود با عنوان « احوال منهاج سراج جوزجانی معروف به لاهوری و ارزش تاریخی طبقات ناصری » خاطر نشان کرد که طبقات ناصری که متن کامل آن در 1342 ش به همت دانشمند افغانی آقای عبدالحی حبیبی منتشر گشت از کتب مستند تاریخ شبه قاره در دورۀ سلاطین بشمار می رود.

      خانم حکیمۀ دسترنجی در مقالۀ پژوهشی با عنوان « سیری در محتوای تاریخ فرشته و اسلوب آن» غیر از معرفی نویسندۀ تاریخ فرشته به عناوین فصول دوازده گانه تاریخ فرشته که اخیراً با ویرایشِ ناطق در ایران زیر چاپ است و دو جلد آن از چاپ درآمده و دو جلد دیگر نیز بزودی منتشر خواهد شد، پرداخت .

آن گاه آقای خاور نقوی ، سرودۀ خود را عرضه داشت.

      خانم امبر یاسمین در مقالۀ خود با عنوان « زندگانی میر معصوم بکهری و اهمیت تاریخ معصومی » نخست به شرح احوال میر معصوم بکهری که دارای شخصیت چند بُعدی بود پرداخت. او غیر از نویسنده ، مورخ، معمار ابنیۀ متعدد، از طرف اکبر شاه به دربار شاه عباس اول به عنوان سفیر اعزام گردید. تاریخ معصومی که قبلاً دو دفعه در شبه قاره منتشر شده بود اخیراً به صورت عکسی از نسخه دانشگاه پنجاب کراراً بچاپ رسیده است.

      « محمد قاسم فرشته و تاریخ او » عنوان مقالۀ علمی آقای سید مرتضی موسوی بود که در آن غیر از زندگانی محمد قاسم فرشته ، علاقۀ عمیق وی به تاریخ نویسی، منابع تاریخی مورد استفادۀ فرشته در ضمن تالیف کتاب « گلشن ابراهیمی » یا « نورس نامه » که بیشتر با نام « تاریخ فرشته » شناخته می شود، تبیین گردید. ناطق همچنین به حضور نسخه های خطی تاریخ فرشته در کتابخانه های معتبر جهان و به چاپهای ششگانه سنگی در یک قرن و نیم اخیر پرداخت.

      جناب آقای صاحب فصول در گفتار پژوهشی خود با عنوان « مروری بر اسامی و محتوای 570 کتاب تاریخ شبه قاره به زبان فارسی » یاد آور گردید که از تألیف کتبی با مطالب بعضاً تاریخی در  شبه قاره از قرن پنجم هجری سراغ داریم و در این ضمن از دواوین ابوالفرج رونی، و مسعود سعد سلمان باید یاد کرد. اما اولین کتاب مستقل تاریخ که به زبان فارسی در شبه قاره به سلک نگارش در آمد ، تاج المآثر بود که در 605 هجری قمری تالیف شد. ناطق تعداد دقیق کتابهای تاریخی را از لحاظ محتویات نظیر عمومی، سراسر شبه قاره ای ، مناطق و ایالات مختلف نظیر تاریخ بنگال ، میسور ، کرناتک ، کشمیر، سندهـ و نیز تاریخ دوران های مختلف پادشاهان هند باز گفت . در این ضمن به خدماتی را که آقای سید حسام الدین راشدی مرحوم دراحیای فارسی از جمله تاریخ و تذکره انجام داد تمجید نمود و از محقّقان پاکستانی خواست که دنبالۀ کارهایی علمی پیر راشدی را بدست گیرند. غیر ا ز احیای متون تاریخی فارسی که مرکز تحقیقات هم به تعداد کثیری در اختیار دارد، اگر بتوانند تراجم متون تاریخ را به اردو تهیه و بچاپ برسانند، بدون تردید خدمتی شایسته خواهد بود. ناطق در بخشی از سخنان خود گفت : ملتی که تاریخ خود را نمی داند مثل کودکی است که اصل و نسب خود را نمی شناسد و از آنان جدا افتاده است. بدون این 570 عنوان کتاب، تاریخ شبه قاره برای مردم آن قابل شناسائی نیست. بنابراین لازم است که :

1 این کتب شناسائی و احیاء شده و در اختیار نسل نو قرار گیرد.

2 زبان فارسی به عنوان زبان علم تاریخ منطقه مورد اهتمام قرار گیرد.

3 کتب تاریخ مهم با سرعت برای دیگران ترجمه گردد.

      در ضمن خطابۀ ریاست ، جناب آقای ماشاء الله شاکری سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان ساختند موقعی که در کشورهای باختری مطالعاتی دربارۀ زبان و ادب فارسی صورت می گیرد آن را معممولاً مطالعات ایرانی و ایران شناسی می نامیم . اما اگر مطالعاتی در همین زمینه در پاکستان ، هند و بنگلادش صورت می گیرد در واقع این یک نوع خودشناسی قلمداد می شود. ایشان ابراز امیدواری کردند که مردم فرهنگ دوست کشورهای شبه قاره به هیچ وجه از پیش بُرد اهداف شناخت ملی خود غفلت نخواهند کرد. جناب آقای سفیر محترم از سطح علمی مقالات ارایه شده در هم اندیشی علمی تمجید نمودند.

 

 

 

     اعضای رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران و خانۀ فرهنگ راولپندی ، پژوهشگران و استادان دانشگاه های بین المللی اسلامی، ملی زبانهای نوین و دانشکده های اسلام آباد، علاقه مندان به ادب فارسی پاکستانی ، افغانی و ایرانی  شهروند اسلام آباد و راولپندی در این هم اندیشی علمی حضور داشتند. گروه فیلمبرداری نمایندگی فرهنگی جهت تهیۀ فیلم از این اجلاسیۀ علمی اقداماتی معمول داشت. در پایان برنامه از شرکت کنندگان پذیرایی به عمل آمد.

تهیه کنندۀ گزارش

سید مرتضی موسوی

 


جمعه ١١ مهر ١٣٨٨    /    شماره : ٥٤٠٤٢٩    /    تعداد نمایش : ٤٦٩٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری
بسم الله الرّحمن الرّحیم(۱) الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّة الله فی الارضین. خیلی خوش‌آمدید آقایان محترم. تقریباً بعد از یک سال تجدید عهد شد و آقایان را زیارت کردیم؛ منتها دوست میداشتیم که در یک شرایط بهتری دوستان را میدیدیم، از نزدیک با آنها صحبت میکردیم که متأسّفانه شرایط کنونی آن را ایجاب نمیکند. ولادت مولای متّقیان امیرمؤمنان (سلام ‌الله ‌و ‌صلوات ‌الله‌ علیه) را تبریک عرض میکنیم -که یکی دو روز دیگر است- و همچنین ولادت مبارک و ذی‌جود حضرت جوادالائمّه (علیه ‌آلاف‌ الصّلاة‌ و السّلام) را هم تبریک عرض میکنیم. در این فاصله برادران خوبی، دوستان عزیزی، شخصیّت‌های برجسته‌ای از این مجلس از دنیا رفتند، برایشان طلب آمرزش میکنیم. البتّه یک فهرستی به من دادند از همه‌ی درگذشتگان دوره‌ی پنجم که من دیگر وقت را نمیگذرانم، آقای رئیسی هم آن را فرمودند. خداوند ان‌شاءالله درجاتشان را عالی کند و جزای خیر به آنها بدهد و ما را موفّق بدارد که قدر این چهره‌های برجسته‌ی علمی و عملی خودمان را بیشتر بدانیم.
 ٠٩:٣٦ - پنج شنبه ٧ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
زبان فارسی میراث فرهنگی مشترک دو کشور ايران و پاكستان است.
پیام به پنجاه و پنجمین نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا
فراخوان جشنواره بین المللی عکس مزارات ۱۳۹۹ ؛ نیایش و معماری مزارهای اسلامی

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.