يکشنبه ١٠ اسفند ١٣٩٩
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
برج آزادی
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 388743
 بازدید امروز : 181
 کل بازدید : 1723846
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 2.8872
اخبار > گزارش هم اندیشی علمی بررسی فرهنگ نویسی فارس در شبه قاره یکشنبه 22 آذر 1388 هـ ش برابر با 13 دسامبر 2009م


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش هم اندیشی علمی بررسی فرهنگ نویسی فارس در شبه قاره یکشنبه 22 آذر 1388 هـ ش برابر با 13 دسامبر 2009م

 

 

 

 

 

به نام خداوند جان و خرد


               روز یکشنبه 22 آذر 1388 هـ ش برابر با 13 دسامبر 2009م هم اندیشی علمی انجمن ادبی فارسی « بررسی فرهنگ نویسی فارسی در شبه قاره » با همکاری مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در تالار اجتماعات مرکز برگزار گردید.

     در ضمن عرض خیرمقدم به ریاست محترم اجلاسیه جناب آقای ماشاء الله شاکری سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران ،  مقاله نویسان، فارسیگویان و عموم حضار ارجمند افغانی ، ایرانی و پاکستانی ، سرپرست انجمن اعلام نمود که در مهر و آبان ماه تاریخ نویسی فارسی در شبه قاره وتذکرۀ الشعرا نویسی فارسی در شبه قاره مورد بررسی قرار گرفته بود، این دفعه فرهنگ نویسی فارسی را در هفت مقالۀ مختلف مورد بررسی و مطالعه قرار خواهیم داد.

     آن گاه هم اندیشی علمی با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط آقای عامر علی آغاز گردید. مقاله نویسان و سخنرانان این هم اندیشی مدرسان و پژوهشگران پاکستانی و افغانی از جمله خانم سیده تصور النساء مربّی گروه فارسی دانشگاه ملی زبانهای نوین ، خانم وجیهه حفیظ مربّی فارسی دانشکدۀ دولتی فدرال کشمیر رود راولپندی ، خانم نازیه نواز مربّی فارسی دانشکدۀ دولتی فدرال جی تین اسلام آباد ، خانم رابعه کیانی مربّی فارسی دانشکدۀ دولتی فدرال جی سیون تو ، اسلام آباد ، آقای لعل محمد مینگل مربی گروه فارسی دانشگاه ملی زبانهای نوین ، اسلام آباد ، آقای مظفر علی کشمیری استادیار گروه فارسی دانشگاه بین المللی اسلامی ، اسلام آباد، سید مرتضی موسوی مدیر فصلنامۀ دانش و سرپرست انجمن ادبی فارسی، جناب آقای ماشاءالله شاکری سفیر محترم ج.ا.ایران بوده اند. فارسیگویان پاکستانی آقای جاوید اقبال قزلباش و آقای خاور نقوی سروده های موضوعی خود را ارایه دادند.

     خانم وجیهه حفیظ در ضمن ارایۀ مقالۀ علمی با عنوان « اهمّیت فرهنگ مدارالافاضل و شمّه ای از احوال مولفش » یاد آور گردید که فرهنگ مدارالافاضل از تألیفات برجستۀ الله داد فیضی سرهندی فرزند علی شیر اسد العلماء ست که در دورۀ فرمانروائی اکبر شاه به سال 1001 هجری تألیف و مورد استفادۀ شایان فرهنگ نویسان چهار قرن اخیر می باشد . وی خدمتی ارزنده را که استاد فقید دکتر محمد باقر در تصحیح و تدوین و چاپ مدار الافاضل در چهار مجلد متحمّل گردیدند،  تجلیل نمود.

     خانم نازیه نواز در مقالۀ پژوهشی خود با عنوان « ارزش علمی فرهنگ جهانگیری و مختصری دربارۀ مولفش » ابراز داشت که میر جمال الدین حسین انجو این مهم ترین فرهنگ شعری را در چهارمین سال سلطنت جهانگیر شاه در 1017 هجری قمری باتمام رسانده است . او شیرازی الاصل بود که از طریق دکن به دربار اکبر شاه و جهانگیر راه یافت تا 1030 هـ بقید حیات بود و در شهر آگرا بدرود حیات گفت .

              خانم تصور النساء در مقالۀ تحقیقی خود با عنوان « اهمیت و مختصّات فرهنگ آنندراج و شمّه ای دربارۀ مولفش » خاطر نشان ساخت که فرهنگ آنندراج تألیف ارزندۀ منشی محمد بادشاه کتابی است قطور مشتمل بر 3107 صفحه و محتوی لغات فارسی عربی و ترکی است. وی از چندین لغت عمدۀ متقدم عربی و فارسی در تهیۀ لغت خود سود جسته است. محمد بادشاه فرهنگ خود را به نام مهاراجه آنندراج والی ویجی نگر (جنوب هند) « فرهنگ آنندراج» نامیده است. کار تالیف در سال 1306 هجری قمری به اتمام رسید وبرای اولین دفعه در مطبع نولکشور در سه جلد چاپ و منتشر گردید.

              خانم رابعه کیانی در مقالۀ علمی خود با عنوان « ارزش علمی و لغوی فرهنگ غیاث اللغات و مختصری در باب گردآورنده اش » نخست متذکّر گردید که غیاث اللغات یکی از معروفترین و محبوب ترین فرهنگهای فارسی شبه قاره محسوب می گردد و پس از تألیف به سال 1264 هـ زیر نظر مولف محمد غیاث الدین رام پوری برای اولین دفعه زیر چاپ رفت و تاکنون حد اقل بیست دفعه منتشر گردیده. مولف اهل مصطفی آباد رام پور و در سال 1242 هجری قمری پس از 14 سال پژوهش فرهنگ خود را به اتمام رسانیده بود. وی اشاره کرد که غیاث اللغات در تهران هم بچاپ رسیده و این لغت از مزیت و اعتبار و شواهد شعری و نثری - جز در موارد نادر برکنار است .

              آقای لعل محمد مینگل در مقالۀ ادبی خود با عنوان «محمد حسین تبریزی و فرهنگ برهان قاطع او » خاطرنشان ساخت که این فرهنگ یکی از مقبول ترین فرهنگهای شبه قاره است که در سال 1062 هجری به اتمام رسید و به سلطان عبدالله قطب شاه پادشاه گولکنده معنون گردید. از حیث ترتیب حرف اول لغت گفتار وحرف دوم و سوم آن بیان را تشکیل ، می دهد. برهان قاطع علاوه بر شبه قاره در تهران هم چاپ و منتشر گردیده است.

              آقای مظفر علی کشمیری در مقالۀ تحقیقی خود با عنوان «ارزش علمی ومختصّات فرهنگ مصطلحات الشعرا و شمه ای دربارۀ مولفش » نخست به اصل و ریشۀ کلمات « فرهنگ » و  «مصطلحات« پرداخت. آن گاه متذکر گردید که مولف آن وارسته سیالکوتی مل (م 1180 هـ. ق ) در حدود دو هزار اصطلاح فارسی را با استفاده از فرهنگهای معتبر ماقبل تهیه کرده بود که چاپ  اول آن در 1270 هـ. ق در لکهنو انجام گرفت.وارسته زادۀ سیالکوت شاگردِ میر محمد علی (م 1150 هـ . ق )، ساکنِ لاهور، ومدفون دیره غازی خان ( پنجاب پاکستان )است. از سایر آثار وی  جواب شافی یا رجم الشیاطین  را می توان نام برد که متن آن برای اولین دفعه در فصلنامۀ دانش شمارۀ 90 منتشر گردیده است. همچنین مطلع السعدین ، صفات کائنات یا عجائب و غرائب و جُنگ رنگارنگ نیز از آثار اوست.

              در قسمت شعر خوانی آقایان جاوید اقبال قزلباش و خاور نقوی سروده های خود را عرضه داشتند.

              در مقالۀ پژوهشی خود با عنوان « فرهنگ نظام و مولّفش سید محمد علی داعی الاسلام» سید مرتضی موسوی یادآور گردید که مولف فرهنگ نظام زادۀ لاریجان ایران است که در سنین جوانی به حج بیت الله مشرف و از همان جا رهسپار شبه قاره شده و پس از سه سال اقامت در بمبئی بقیۀ زندگانی را در شهر حیدرآباد دکن به عنوان استاد زبان و ادب فارسی در دانشکدۀ نظام بسر برد. چون با کسب موافقت دولت حیدرآباد تصمیم به تدوین و تألیف فرهنگ ضخیم پنج جلدی دارای 2469 صفحه به قطع رحلی که میان 1346 1358 هـ . ق در حیدرآباد دکن برای اولین دفعه و در 1362 هـ. ش دومین دفعه چاپ عکسی آن در تهران انجام گردید- او مدت سه سال با مرخصی فرصت مطالعاتی در ایران بسر برد تا این که یک فرهنگ جامع فارسی به فارسی دارای حد اکثر لغات شعری، نثری و محاوره ای گرد آورد. فرهنگ نظام پس از تکمیل بهترین کتاب فارسی قلمداد شد و از طرف دولت وقت ایران تقدیر نامه ای صادر و به سید محمد علی نشان علمی درجۀ یک اعطاء شد.

جناب آقای ماشاء الله شاکری سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در خطابۀ ریاست از پژوهشهای علمی مقاله نویسان در زمینۀ فرهنگ نویسی فارسی قدردانی نمودند و یاد آور گردیدند که فرهنگهای فارسی تألیف شبه قاره از ناحیۀ دانشمندان شبه قاره ای و ایرانی در طی قرون در این نواحی تدوین و گردآوری شده و این نشانگر تشویقها از مسئولان امر وقت و همچنین محیط علمی حکمفرما در قرنهای متمادی در این سرزمین می باشد. در پایان فرمایشات، سفیر محترم کراراً از مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان و سرپرست انجمن ادبی فارسی تمجید نمودند که در جلسات و همایشهای علمی موضوعات دقیق علمی را مورد بررسی و پژوهش های گسترده قرار می دهند.

              پیش از اعلام پایان برنامه سرپرست انجمن جهت تشریف فرمایی مرتّب سفیر محترم تقریباً در کلیۀ جلسات و همایشهای انجمن ادبی فارسی که یکی از عوامل تشویق مقاله نویسان و عموم حضار ارجمند است ، ابراز امتنان نمود. همچنین از برادران افغانی ، پاکستانی و ایرانی که با علاقه مندی ویژه در هم اندیشی ها شرف حضور پیدا می کنند ، سپاسگزاری کرد.

              اعضای رایزنی فرهنگی سفارت ج.ایران ، پژوهشگران و استادان دانشگاه ملی زبانهای نوین ، دانشگاه بین المللی اسلامی و دانشکده های اسلام آباد و راولپندی ، علاقه مندان به ادب فارسی پاکستانی ایرانی وافغانی شهروند اسلام آباد و راولپندی، در این هم اندیشی علمی حضور داشتند. در پایان برنامه از شرکت کنندگان پذیرایی به عمل آمد.

 

 

تهیه کنندۀ گزارش

سید مرتضی موسوی

سرپرست انجمن فارسی


 


١١:٤٢ - سه شنبه ٤ خرداد ١٣٨٩    /    شماره : ٥٤٩٢٩٨    /    تعداد نمایش : ٤٣٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری
بسم الله الرّحمن الرّحیم(۱) الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّة الله فی الارضین. خیلی خوش‌آمدید آقایان محترم. تقریباً بعد از یک سال تجدید عهد شد و آقایان را زیارت کردیم؛ منتها دوست میداشتیم که در یک شرایط بهتری دوستان را میدیدیم، از نزدیک با آنها صحبت میکردیم که متأسّفانه شرایط کنونی آن را ایجاب نمیکند. ولادت مولای متّقیان امیرمؤمنان (سلام ‌الله ‌و ‌صلوات ‌الله‌ علیه) را تبریک عرض میکنیم -که یکی دو روز دیگر است- و همچنین ولادت مبارک و ذی‌جود حضرت جوادالائمّه (علیه ‌آلاف‌ الصّلاة‌ و السّلام) را هم تبریک عرض میکنیم. در این فاصله برادران خوبی، دوستان عزیزی، شخصیّت‌های برجسته‌ای از این مجلس از دنیا رفتند، برایشان طلب آمرزش میکنیم. البتّه یک فهرستی به من دادند از همه‌ی درگذشتگان دوره‌ی پنجم که من دیگر وقت را نمیگذرانم، آقای رئیسی هم آن را فرمودند. خداوند ان‌شاءالله درجاتشان را عالی کند و جزای خیر به آنها بدهد و ما را موفّق بدارد که قدر این چهره‌های برجسته‌ی علمی و عملی خودمان را بیشتر بدانیم.
 ٠٩:٣٦ - پنج شنبه ٧ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
زبان فارسی میراث فرهنگی مشترک دو کشور ايران و پاكستان است.
پیام به پنجاه و پنجمین نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا
فراخوان جشنواره بین المللی عکس مزارات ۱۳۹۹ ؛ نیایش و معماری مزارهای اسلامی

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.