جمعه ١٣ تير ١٣٩٩
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
برج میلاد - تهران
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 367974
 بازدید امروز : 129
 کل بازدید : 1604882
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 3.9844
اخبار > گزارش هم اندیشی علمی «بررسی تاریخ های سند به فارسی » روز یکشنبه 20 دیماه 1388 هـ ش برابر با 10 ژانویه 2010 م


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش هم اندیشی علمی «بررسی تاریخ های سند به فارسی » روز یکشنبه 20 دیماه 1388 هـ ش برابر با 10 ژانویه 2010 م

 

 

 

 

 

به نام خداوند جان و خرد

 

               روز یکشنبه 20 دیماه 1388 هـ ش برابر با 10 ژانویه2010 م هم اندیشی علمی انجمن ادبی فارسی « بررسی تاریخ های سند به فارسی  » با همکاری مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در تالار اجتماعات مرکز برگزار گردید.

     این هم اندیشی علمی با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط دکتر مهدی حسینی آغاز گردید. آن گاه سرپرست انجمن به جناب آقای ماشاء الله شاکری سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران ریاست محترم اجلاسیه ، جناب آقای صاحب فصول رایزن محترم فرهنگی میهمان ویژه و کلیه حضار ارجمند از جمله مقاله نویسان و سخن سرایان محترم خیر مقدم عرض کرد.

مقاله نویسان و سخنرانان این هم اندیشی محققان و استادان پاکستانی ، ایرانی و افغانی از جمله خانم وجیهه حفیظ مربی گروه فارسی دانشکده دولتی فدرال راولپندی، دکتر مهدی حسینی مسئول کتابخانه گنج بخش مرکز ، آقای مظفر  علی کشمیری استادیار گروه فارسی دانشگاه بین المللی اسلامی ، خانم رابعه کیانی مربی گروه فارسی دانشکده دولتی فدرال ، ایف سیون تو اسلام آباد ، آقای لعل محمد مینگل مربی دانشگاه ملی زبانهای نوین ، سید مرتضی موسوی مدیر فصلنامۀ دانش و سرپرست انجمن ادبی فارسی، جناب آقای سید مرتضی صاحب فصول  میهمان ویژه و جناب آقای ماشاء الله شاکری ریاست محترم اجلاسیه بوده اند. فارسیگوی پاکستانی آقای خاور نقوی سروده خود را ارایه نمود.

               خانم وجیهه حفیظ در ضمن ارایۀ مقالۀ پژوهشی به عنوان « تاریخ مظهر شاهجهانی» و شمه ای از احوال مولفش (یوسف میرک ) و مصححش ( پیر راشدی) سهم مولف تاریخ مظهر شاهجهانی را در زمینه تاریخ نویسی فارسی در سند یاد آور گردید و همچنین نقش پیر راشدی را در احیای تاریخ وتذکره های فارسی ، مولفه در سند طی قرون را تبیین نمود.

آقای دکتر مهدی حسینی در مقالۀ علمی با عنوان « ویژگیهای پژوهشی تاریخ بیگلار نامه» و مختصری درباره مولفش ( ادراکی بیگلاری) نخست به بررسی لغات تاریخ و بیگلار پرداخت ، آن گاه درعقب نمای دوره ای که بیگلارنامه دربارۀ آن اطلاعاتی بدست می دهد، ویژگیهای تاریخ بیگلار نامه را برشمرد.

آقای مظفر کشمیری در مقاله تحقیقی با عنوان « ارزش علمی تاریخ طاهری» و شمه ای دربارۀ مولفش ( سید محمد طاهر نسیانی تتوی ) خاطر نشان ساخت که سه کتاب تاریخ سند به فارسی چچنامه ، تاریخ معصومی وتاریخ بیگلارنامه قبل از تاریخ طاهری به سلک نگارش در آمده بود و تاریخ طاهری ازاین که پس از آن ها تألیف گردیده، چهارمین کتاب مهم در موضوع تاریخ سند به شمار می رود.

               خانم رابعه کیانی در مقاله پژوهشی با عنوان « ارزش تاریخی تحفۀ الکرام» ومختصری دربارۀ مولفش (میر علیشیر قانع تتوی) اذعان نمود که در 34 اثر مختلف قانع تتوی که برخی از ان ها در دو قرن اخیر چاپ خورده و مورد استفادۀ محققان می باشد ، تاریخ تحفۀ الکرام که با تصحیح و تحشیۀ پیر راشدی منتشر گردیده در واقع فقط یک مجلد از سه مجلد تالیف تتوی است. از این که این مجلد اختصاص به تاریخ سند دارد، ناشر و مصحح آن را مرجح دانسته اند.

              در این هنگام آقای خاور نقوی فارسیگوی پاکستانی سروده خود را عرضه داشت.

آقای لعل محمد مینگل در مقالۀ تحقیقی با عنوان « اهمیت علمی تاریخ تازۀ نوای معارک » و شمه ای دربارۀ احوال مولفش ( میرزا عطا محمد شکارپوری) تصریح نمود که تاریخ تازه نوای معارک در واقع تاریخ مشترک سند و افغانستان است. مولف در هر دو سر زمین دارای مسئولیتهای اداری در دستگاه های دولتی بوده ، در نتیجه اوضاع و احوال را برای العین مشاهده نموده و ضبط نموده است. وی همچنین سهم مصحح محترم کتاب استاد عبدالحی حبیبی افغانی و پیر راشدی فقید را در نشر این اثر مورد ستایش قرار داد.

              آغاز و ارتقاء نگارش تاریخ های سند به فارسی و معرفی « تاریخ نصرت نامه ترخان » عنوان مقالۀ علمی آقای سید مرتضی موسوی بود که در آن مختصری دربارۀ کتابهای تاریخ سند به فارسی از چچنامه گرفته تا  لب تاریخ سند از لحاظ زمان نگارش و همچنین از لحاظ نشر، اولین کتاب تاریخ سند چچنامه که در 1900م به طور چاپ سنگی و سپس در 1938م با تصحیح و تحشیۀ دکتر عمر بن داود پوتا و آخرین کتاب منتشر شده تاریخ نصرت نامه تألیف میر محمد بن بایزید پورانی (م 1564م) که از لحاظ چاپ در 2000م با تصحیح و تحشیۀ دکتر انصار زاهد خان در انتشارات موسسۀ آسیای مرکزی و غربی دانشگاه کراچی منتشر شده است. وی خاطرنشان ساخت که تالیف نصرت نامۀ ترخان 40 سال پیش از تاریخ معصومی تکمیل شده بود اما نسخه منحصر به فرد آن در کتابخانۀ دانشگاه اسلامی علیگر در پردۀ اخفا باقی مانده بود.

              جناب آقای صاحب فصول در گفتار پژوهشی خود باعنوان « مروری بر اسامی 40 عنوان کتاب تاریخ سند به فارسی» بر مبنای پژوهشهایی که اخیراً پژوهشگران محترم آقای دکتر سلجوق و آقای دکتر تفهیمی انجام داده اند، اذعان نمودند که در هفت قرن اخیر فارسی نویسان سرزمین مهران یا سند کتابهای کثیری در موضوع تاریخ سند بزبان فارسی تألیف نموده اند ، که در مقایسه با تاریخ نویسی فارسی در مناطق مختلف جهان فارسی چشمگیر تلقی می شود.

در ضمن خطابۀ ریاست جناب آقای ماشاء الله شاکری سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران نیاز مبرم شناخت و شناسایی مورخان فارسی نویس شبه قاره بطور اعم و مورخان فارسی نویس سرزمین سند را بطور اخص برای محافل و دوایر تاریخ شناس کشورهای منطقه باز گفتند. ریاست محترم هم اندیشی علمی همچنین مقاله های ارایه شده را حایز اطلاعات گسترده در مورد کتابهای تاریخ و مولفان آنان قلمداد کردند.

اعضای رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران و خانه فرهنگ ایران راولپندی ، پژوهشگران و استادان دانشگاه های بین المللی اسلامی ، ملی زبانهای نوین و دانشکده های اسلام آباد و راولپندی ، در این هم اندیشی علمی حضور داشتند. در پایان برنامه از شرکت کنندگان پذیرایی به عمل آمد .

 

 

 

تهیه کننده گزارش

سید مرتضی موسوی

سرپرست انجمن فارسی


 


٠٩:٣٥ - شنبه ٨ خرداد ١٣٨٩    /    شماره : ٥٤٩٣٦٦    /    تعداد نمایش : ٣٣٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
اطلاعات و شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی در دانشگاه الزهرا
شرایط و مدارک لازم متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه الزهرا به شرح ذیل اعلام می گردد. شایان ذکر است دانشگاه الزهرا آمادگی اعطای تعدادی بورسیه کامل در مقطع تحصیلات تکمیلی با شرایط ذیل به افراد واجد شرایط و برتر و تعدادی بورسیه 50 % شهریه آموزشی و رفاهی به متقاضیان دارد. درخواست ها پس از بررسی در دانشکده ها در کارگروه بورسیه دانشگاه الزهرا مطرح و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 ٠٧:٥٨ - پنج شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
بیانیه مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در محکومیت سوء استفاده رییس جمهور آمریکا از کتاب مقدس
برگزاری وبینار با عنوان "بررسی استکبار ستیزی در ساحت اندیشه امام خمینی (ره)"در اسلام آباد پاکستان
سخنرانی تلویزیونی به مناسبت سی‌ویکمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله)

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.