يکشنبه ١٠ اسفند ١٣٩٩
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
خرابه های پرسپولیس
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 388736
 بازدید امروز : 158
 کل بازدید : 1723823
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 4.0992
اخبار > گزارش هم اندیشی علمی «’حضرت پیامبر اکرم (ص) ، امام حسین (ع) در شعر انقلاب اسلامی » روز یکشنبه 18 بهمن 1388 برابر با 7 فوریه 2010 م


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش هم اندیشی علمی «’حضرت پیامبر اکرم (ص) ، امام حسین (ع) در شعر انقلاب اسلامی » روز یکشنبه 18 بهمن 1388 برابر با 7 فوریه 2010 م

 

به نام خداوند جان و خرد

 

 

 

            روز یکشنبه 18 بهمن 1388 برابر با 7 فوریه 2010 م هم اندیشی علمی انجمن ادبی فارسی « حضرت پیامبر اکرم (ص) ، امام حسین (ع) در شعر انقلاب اسلامی» با همکاری مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان، در تالار اجتماعات مرکز برگزار گردید.

        این هم اندیشی علمی با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط دکتر مهدی حسینی آغاز گردید. آن گاه سرپرست انجمن به جناب آقای ماشاء الله شاکری سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران ، ریاست محترم اجلاسیه، جناب اقای صاحب فصول رایزن محترم فرهنگی میهمان ویژه ، کلیۀ حضار ارجمند از جمله مقاله نویسان و سخن سرایان گرامی خیرمقدم عرض کرد.

        مقاله نویسان و سخنرانان این هم اندیشی استادان و محققان پاکستانی ، ایرانی و افغانی از جمله آقای مظفر کشمیری مربی دانشگاه بین المللی اسلامی ، خانم نازیه نواز مربی دانشکده دولتی فدرال دخترانه جی تن اسلام آباد، خانم رابعه کیانی مربی دانشکدۀ دولتی فدرال دخترانه ایف سیون تو، دکتر مهدی حسینی مسئول کتابخانۀ گنج بخش مرکز ، خانم امبر یاسمین مربی دانشگاه ملی زبانهای نوین ، آقای لعل محمد مینگل مربی همان دانشگاه ، سید مرتضی موسوی مدیر فصلنامۀ دانش و سرپرست انجمن ادبی فارسی ، جناب آقای سید مرتضی صاحب فصول میهمان ویژه بوده اند ؛ آقای خاور نقوی سرودۀ خود را ارایه نمود.

        آقای مظفر کشمیری در ضمن ارایۀ مقاله پژوهشی باعنوان « نعت حضرت ختمی مرتبت (ص) و منقبت امام حسین (ع) در اشعار سخن سرایان اصفهانی الاصل دورۀ انقلاب» نخست به اصل و ریشۀ کلمات نعت و منقبت پرداخت . آن گاه عناصر نعتیه و منقبتی از چهارده شاعر اصفهانی دورۀ انقلاب شاهد آورد.

        خانم نازیه نواز در مقالۀ تحقیقی با عنوان « اندیشه های نعتیه وعقیدتی در شعر حسن علی محمدی، عزیز الله زیادی، محمد علی حضرتی و حسین اسرافیلی » پس از معرفی مختصر سرایندگان فوق، منتخباتی از اندیشه های نعتیه و منقبتی سخنوران نامبرده از مجموعه های  شعری شان، به طور نمونه هایی عرضه داشت.

خانم رابعه کیانی در مقالۀ علمی با عنوان « مضامین عقیدتی و منقبتی در گزیدۀ مجموعه های شعری نصر الله مردانی، محمود شاهرخی، حسین اسرافیلی و موسوی گرمارودی» پس از تبیین سوابق شعر عقیدتی و منقبتی در شعر فارسی نمونه هایی از سروده های چهار شاعر نامبرده را ارایه داد.

        دکتر مهدی حسینی در مقالۀ پژوهشی باعنوان « ستایش عاشورا در شعر انقلاب اسلامی» موضوع عاشورا را بررسی علمی نموده ، منتخباتی از شعر سخن سرایان دورۀ انقلاب مثالهای گونه گونی تبیین و عرضه داشت.

در این مرحله آقای خاور نقوی سرودۀ موضوعی خود را ارایه نمود.

خانم امبر یاسمین در مقالۀ تحقیقی خود « عناصر نعتیه و منقبتی در مجموعۀ اشعار مرتضی امیری اسفندقه » نخست شمه ای درباره احوال و آثار سراینده بیان داشت . آن گاه عناصر نعتیه و منقبتی را که در اصناف سخن غزل و مثنوی و سایر آن در اشعار امیری اسفندقه بررسی کرده بود به طور مثال مشروحاً تبیین داشت.

آقای لعل محمد مینگل در مقالۀ ادبی با عنوان « موضوعات نعت و منقبت در شعر مهرداد اوستا، سلمان هراتی ، محمود شاهرخی و سایر سخن سرایان امروز» با تبیین شمه ای از احوال شان نمونه هایی از شعر نعتیه و منقبتی شاعران فوق را عرضه نمود.

سید مرتضی موسوی در مقالۀ علمی باعنوان « ثناء وستایش پنجتن در سروده های انقلاب اسلامی» نخست به بررسی تحولات عمیق اجتماعی و ادبی در جامعۀ ایرانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بنیانگذاری جمهوری اسلامی پرداخت. آن گاه با شاهد آوردن اشعاری در موضوع فوق از مجموعه های شعری محمد کاظم کاظمی شاعر افغانی مقیم ایران ، مرتضی نوربخش ، محمود سنجری ، مشفق کاشانی ، سیمین دخت وحیدی و سایر سخن سرایان دورۀ انقلاب اسلامی پرداخت.

جناب آقای صاحب فصول در گفتار علمی خود با عنوان « استفاده از مضامین مرتبط بر پیامبر اکرم وامام حسین در شعر انقلاب اسلامی » پس از بررسی چهار چوب موضوع ، به تحلیل و تجزیۀ ویژگی ها و سبک شعر انقلاب اسلامی بذل توجه نمود. در این ضمن علاوه بر بازگفتن سهم شاعران به قید حیات نسل قدیم نظیر استاد محمد حسین شهریار و مهر داد اوستا و همچنین شاعران نسل بعدی مثل دکتر قیصر امین پور، دکتر طاهره صفار زاده، سلمان هراتی و دهها سخن سرای دیگر را اسم برد که هر کدام در وجود آوردن اندیشه های شعر انقلاب در فرمهای مختلف شریک وسهیم بوده اند. ناطق همچنین خاطرنشان ساخت که سبک شعر فارسی دورۀ انقلاب دارای ویژگی ها و سبک منفردی می باشد.

        از این که اجلاسیه هم اندیشی علمی بیش از وقت معمول به طول انجامید و به علت اشتغال واجب دیگر ریاست محترم اجلاسیه در اواخر اجلاسیه مرخّص گردیده بودند به این دلیل از خطابۀ ریاست صرفنظر گردید.

        اعضای رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران ، خانۀ فرهنگ ایران راولپندی ، استادان دانشگاه های بین المللی اسلامی و ملی زبانهای نوین ، دانشکده های اسلام آباد ، علاقه مندان به ادب فارسی پاکستانی، افغانی و ایرانی شهروند اسلام و راولپندی در این هم اندیشی علمی حضور داشتند که سه ساعت و نیم طول کشید . در پایان برنامه از شرکت کنندگان پذیرایی به عمل آمد.

تهیه گزارش

سید مرتضی موسوی

سرپرست انجمن فارسی 


٠٩:٥٣ - شنبه ٨ خرداد ١٣٨٩    /    شماره : ٥٤٩٣٧١    /    تعداد نمایش : ٣٦٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری
بسم الله الرّحمن الرّحیم(۱) الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّة الله فی الارضین. خیلی خوش‌آمدید آقایان محترم. تقریباً بعد از یک سال تجدید عهد شد و آقایان را زیارت کردیم؛ منتها دوست میداشتیم که در یک شرایط بهتری دوستان را میدیدیم، از نزدیک با آنها صحبت میکردیم که متأسّفانه شرایط کنونی آن را ایجاب نمیکند. ولادت مولای متّقیان امیرمؤمنان (سلام ‌الله ‌و ‌صلوات ‌الله‌ علیه) را تبریک عرض میکنیم -که یکی دو روز دیگر است- و همچنین ولادت مبارک و ذی‌جود حضرت جوادالائمّه (علیه ‌آلاف‌ الصّلاة‌ و السّلام) را هم تبریک عرض میکنیم. در این فاصله برادران خوبی، دوستان عزیزی، شخصیّت‌های برجسته‌ای از این مجلس از دنیا رفتند، برایشان طلب آمرزش میکنیم. البتّه یک فهرستی به من دادند از همه‌ی درگذشتگان دوره‌ی پنجم که من دیگر وقت را نمیگذرانم، آقای رئیسی هم آن را فرمودند. خداوند ان‌شاءالله درجاتشان را عالی کند و جزای خیر به آنها بدهد و ما را موفّق بدارد که قدر این چهره‌های برجسته‌ی علمی و عملی خودمان را بیشتر بدانیم.
 ٠٩:٣٦ - پنج شنبه ٧ اسفند ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
زبان فارسی میراث فرهنگی مشترک دو کشور ايران و پاكستان است.
پیام به پنجاه و پنجمین نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا
فراخوان جشنواره بین المللی عکس مزارات ۱۳۹۹ ؛ نیایش و معماری مزارهای اسلامی

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.