پنج شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٩
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
مسجد جامع اصفهان
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 100644
 بازدید امروز : 96
 کل بازدید : 1622677
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 2.2812
اخبار > مرزهای تجاری با پاکستان بازگشایی شد


  چاپ        ارسال به دوست

مرزهای تجاری با پاکستان بازگشایی شد

روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از امروز سه بازارچه ریمدان، کوهک و پیشین در استان سیستان و بلوچستان در مرز پاکستان به صورت کامل بازگشایی شد و تجارت با این کشور به حالت عادی بازگشته است. همچنین مادرو، ماهیرود و میلک مرزهای مشترک با افغانستان به صورت تجاری و مسافری فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه مرزهای تجاری بازگشایی شده است اما بخش مسافری با محدودیت‌هایی روبه رو است تصریح کرد: در مرز با ترکمنستان سرخس و اینچه برون فعالیت‌های ریلی خود را از سر گرفته‌اند و روزانه با ظرفیت حدود ۹۰ واگن صادرات کالای ایرانی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مرزهای دریایی فعال هستند، خاطرنشان کرد: واردات کالای های اساسی و صادرات میوه و خشکبار در بنادر حاشیه دریای خزر با کشورهای همسایه انجام می‌شود و همچنین مرزهای ریلی، دریایی و جاده‌ای با آذربایجان فعال هستند و در حوزه جاده‌ای ترانشیپ یا جابه جایی کالا با کامیون در مرز انجام می‌شود.

لطیفی به فعالیت تجارت در مرز نخجوان اشاره کرد و گفت: مرزهای تجاری با ترکیه به صورت ریلی و جاده‌ای باز و فعال است و تجارت با کشور عراق هم در همه مرزها با اقلیم کردستان از جمله تمرچین، باشماق و پرویز خان به عنوان سه مرز اصلی و کیله در سر دشت، شیخ صله و شوشمی در کرمانشاه و سیران بند و بانه کردستان انجام می‌شود و صادرات ما از این گذرگاه‌ها به صورت مستمر ادامه دارد.

به گفته وی، مرز مهران تنها مرز فعال با حوزه کشورهای عربی در عراق است و در مرز دریایی خرمشهر نیز به عراق از طریق دریا صادرات انجام می‌شود.

سخنگوی گمرک اظهار داشت: در مرزهای دریایی در جنوب و حوزه خلیج فارس شناورهای تجاری و یخچال‌دار فعال هستند اما محدودیت‌هایی برای صادرات با شناورهای سنتی، چوبی بر اساس دستورالعمل‌های خاصی انجام می‌شئد به عنوان مثال برای صادرات به امارات تاییده سلامت کالا و خدمه ۷۲ ساعت پیش از رسیدن باید ارسال شده باشد و باقی کشورها نیز سخت‌گیری بیشتری دارند. با وجود این اصل تجارت با کویت، قطر، امارات و عمان روند افزایشی دارد.

وی با بیان اینکه مرزهای مسافری همچنان با محدودیت‌هایی روبه است، تاکید کرد: در حوزه خلیج فارس و سایر مقاصد در مبداهای تجاری دریایی با انجام دستورالعمل‌هایی واردات و صادرات انجام می‌شود و محدودیت خاصی نداریم.

لطیفی همچنین با اشاره به امحا هندوانه‌های صادراتی در مرز با ترکیه، اظهار داشت: بازارهای صادراتی به سادگی به دست نمی‌آیند و قوانین حاکم بر این بازار موجب می‌شود تا در صورت پرداخت نشدن حقوق ورودی صاحبان کالا درخصوص محصول تصمیم‌گیری‌هایی را انجام دهند.

وی افزود: در صورت پرداخت نشدن حق ورودی، کالا یا مرجوع می‌شود، یا در همان منطقه به فروش می‌رسد و یا امحاء می‌شود که هندوانه‌های مذکور به دلیل بالا بودن تعرفه ورودی کشور ترکیه امکان بازگشت محصول و فروش آن وجود نداشت و به همین دلیل امحاء شدند.

وی با تاکید بر اینکه این قوانین در خصوص محصولات و کالاهای تمام کشورها اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: نکته مهم این است که صاحبان کالا در تجارت بین‌الملل از تغییرات تعرفه‌ها در مرزها اطلاعات کافی به دست می‌آو