پنج شنبه ١٨ آذر ١٤٠٠
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
حافظ شیرازی
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 136709
 بازدید امروز : 23
 کل بازدید : 1871411
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 2.4371
اخبار > برگزاري نشست تخصصی بزرگداشت حافظ شيرازي در اسلام آباد پاكستان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري نشست تخصصی بزرگداشت حافظ شيرازي در اسلام آباد پاكستان

به مناسبت روز بزرگداشت حافظ، رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد با همکاری گروه زبان فارسی دانشگاه نومل و خانه فرهنگ ج.ا.ایران در کراچی، نشست مجازی تحت عنوان بزرگداشت روز حافظ شیرازی برگزار کرد.

این وبینار سه شنبه، 20 مهرماه به مناسبت بزرگداشت روز جهانی شاعر غزل و عرفان «حافظ شیرازی» با حضور جمعی از ادبا، شعرا و فرهیختگان فرهنگ و ادب پاکستان از دانشگاه های مختلف پاکستان برگزار شد. سخنرانان این نشست در مورد ابعاد مختلف شخصیت حافظ، ویژگی های اشعار وی و تاثیر اشعار حافظ بر اشعار شعرای شبه قاره به سخنرانی پرداختند.

   نشست مذکور با حضور نخبگان، استادان زبان فارسي، حافظ شناسان و شخصيت هاي فرهنگي و ادبي دو كشور ايران و پاكستان از جمله: احسان خزاعي، رايزن فرهنگي سفارت ج.ا.ايران در اسلام آباد و نماینده بنیاد سعدی، دكتر محمد سفير، رئيس گروه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه نومل اسلام آباد، دكتر مظفر علي كشميري، استاد فارسي دانشگاه بين الملل اسلامي اسلام آباد، دكتر عظمي زرين نازيه، شاعره، حافظ پژوه و استاديار زبان فارسي دانشگاه پنجاب، دكتر چاند بي بي حافظ شناس و استاد زبان فارسي دانشگاه سرگودها پنجاب، كامران پزشكي سرپرست خانه فرهنگ ج.ا.ايران در كراچي و دكتر قهرمان سليماني حافظ شناس و رئیس مرکز گفتگوی فرهنگ ها و تمدنها  به عنوان مهمان ويژه برگزار گردید.

در ابتدا آیاتی از کلام ا... مجید توسط قاري محمد طلحه تلاوت شد و سپس خزاعي رايزن فرهنگي ايران و سرپرست مركز تحقيقات فارسي ايران و پاكستان طي سخنانی در افتتاحيه این نشست گفت: هدف از برگزاري اين نشست ادبي، معرفی مشاهیر و بررسی زندگی ادبی و عرفانی حافظ شاعر نامور ایران است. وی اظهار امیدواری کرد با برگزاری این برنامه گامی در جهت شناساندن شاعران و نویسندگان ایرانی برداشته شود و دانشجویان و فارسی آموزان نیز بتواند هر چه بیشتر با زندگي و اشعار اين شاعر برجسته و همچنين محتواي پرمغز غزليات حافظ آشنا شوند.

نماینده بنیاد سعدی با اشاره به نقش برجسته و خدمات ارزنده علامه اقبال لاهوری به زبان فارسی در منطقه شبه قاره از شخصیت ادبی وی تقدیر بعمل آورد و اظهار امیدواری نمود تا در آینده حافظ شناسان بیشتری در مراکز علمی و فرهنگی پاکستان پرورش یابند.

رایزن فرهنگی ایران در ادامه افزود: ترجمه‌هاي بسياري از ديوان حافظ به زبان‌هاي گوناگون دنيا انجام شده است (دست کم 28 زبان). همچنين تعداد بسياري از نويسندگان ايراني و خارجي در احوال و اشعار حافظ آثاري به چاپ رسانيدهاند.

خزاعی گفت: حافظ در ميان مردم اقصي نقاط دنيا خوش درخشيد، اما مردم هيچ سرزميني در كثرت علاقه به وي به پاي مردم شبه قاره نمي‌رسند.

دکتر محمد سفیر رئیس بخش زبان فارسی دانشگاه نومل طی سخنانی با بیان ویژگی ها و ابعاد شخصیتی حافظ و گفت: حافظ بزرگتریم غزل سرای ایران و جهان است و از بزرگتریم شعرای اثر گذار بر شاعران عصر خود محسوب می شود. در قرن های 18 و 19 اشعار وی به زبان های اروپایی ترجمه شد و بدین صورت نام وی به محافل ادبی جهان غرب نیز راه یافت.

این استاد زبان فارسی دانشگاه نومل در ادامه افزود: هیچ گناهی سنگین تر از مردم فریبی و ریاکاری نیست و در اشعارش همواره به اهل ریا و تظاهر می تاخت.

دکتر سفیر گفت: زمانی که آوازه اشعار این شاعر ایرانی به منطقه شبه قاره هند رسید، شاعران این منطقه کوشیدند تا ویژگی های شعر حافظ را در ادبیات شعری خود بکار بندند.

محمد سفیر در ادامه گفت: اقبال لاهوری نیز به مقام اشعار و تاثیرپذیری از اشعار حافظ اشاره می کند و حتی در جواب یکی از غزل های حافظ، شعری را به زبان اردو می سراید.

دكتر عظمي زرين نازيه، استاد يار زبان فارسي دانشگاه پنجاب ضمن تبریک روز حافظ، طي سخناني از مقام والاي حافظ شيرازي اين شاعر نامدار ايراني قدرداني كرد و گفت: حافظ با سرودن غزل هاي فارسي نيز چراغ زبان فارسي را در منطقه شبه قاره نيز روشن نگه داشت. وی مهمترین ويژگي اشعار حافظ را از بركت قرآن دانست زیرا وي حافظ قرآن نيز بوده است و خود را موظف به ترویج مفاهیم قرآن با اشعار خود می دانست، آن جا که فرمود:

آسمان بار امانت نتوانست کشید            قرعة کار به نام من دیوانه زدند

این شاعره پاکستانی در ادامه گفت: مصلحان برجسته جامعه هميشه با ظلم و زور در حال نبرد بودند و با ستمگری کنار نمي آيند لذا من در مقاله كارشناسي ارشد، تحت عنوان”جايگاه حافظ در شعر معاصر“ به تبیین جايگاه حافظ در ميان شعراي معاصر پرداخته ام و در مجله دانشگاه پنجاب نيز اين مقاله منتشر شده است.

  صوفيان در مكتوبات خود شعر حافظ و رومي را ذكر كرده اند و بنيانگذار سلسله نقشبنديه نيز اشعار حافظ را ذكر كرده است لذا مجموعه ای نيز در اين زمينه در حالم جمع آوري است كه به زودي اين مجموعه به حافظ پژوهان و حافظ دوستان تقديم مي گردد.

این شاعره پاکستانی یکی از تازه ترین اشعار خود را در مورد حافظ ارائه کرد:

جلوه گر شد عشق حافظ درمیان عاشقان      گوهر درج محبت شد نشان عاشقان

شعر حافظ در وجود من شدست نور خدا   در غزل از او بود مهر و محبت را نشان

فال می گیرم ز دیوانش شوم آسوده تر         مشکلی چون داشتم رفتم بر پیر مغان

حافظان حافظان در خدمت تو آمدم        با کرم شیرین بکن چندین کلام بی دلان

او لسان الغیب هست و من ز پنهان بی خبر      هیچ ابهامی ندارد پادشاه صادقان

در دل زرین همیشه نام حافظ جلوه گر   روز و شب پیوسته دیوانش بود در قلب و جان

پزشكي سرپرست خانه فرهنگ ج.ا.ايران در كراچي طي سخناني در وبينار گراميداشت روز حافظ گفت: بيان تمام ویژگی ها و ابعاد شخصيتي حافظ شيرازي در اين جلسه كوتاه امكان پذير نيست و در مورد دلایل ماندگاري شعر حافظ وي اشاره كرد و گفت: دلايل زيادي در اين خصوص بيان شده اند ولي مزين شدن شعر حافظ با مفاهیم و روح قرآن کریم می تواند بزرگترین دليل ماندگاري اشعار وی باشد.

حافظ در يك بيت شعري خود مي گويد:

صبح‌خیزی و سلامت طلبی چون حافظ        هر چه کردم همه از دولت قرآن کردم

لذا به همين دليل شعر حافظ هيچوقت کهنه و قديمی نمي شود. بلكه هميشه زنده است و زنده خواهد ماند.

مسئول خانه فرهنگ کراچی در ادامه افزود: شمس الدین محمد حافظ، ملقب به خواجه حافظ شیرازی، مشهور به لسان الغیب از ستارگان و نام آوران آسمان ادب و فرهنگ ایران زمین است. وی نه تنها در بین فارسی زبانان، بلکه در جای جای جهان، در بین اهل ادب و هنر شناخته شده است، چرا که معانی بلند عرفانی، اخلاقی و احساسی را به زیباترین شکل ممکن در غزلیات فاخر را از خود به یادگار گذاشته است.

وی در مورد شخصیت ادبی حافظ گفت: حافظ محبوب ترين و پرخواننده ترين شاعر زبان فارسی است. در ایران حافظ را به خوبی می شناسند و اشعار وی در بین مردم از اهمیت و احترام خاصی برخوردار است..

دكتر سيده چاند بي بي، حافظ شناس و استاد زبان فارسي دانشگاه سرگودها پنجاب طي اظهارات خود به عنوان حافظ پژوه گفت: موضوع پايان نامه بنده در مقطع دكترا ”حافظ شناسي در شبه قاره“ و بررسي شرح هاي فارسي ديوان حافظ در شبه قاره است كه توسط مركز تحقيقات فارسي ایران و پاکستان نيز در سال 1386 منتشر شد. وي در ادامه گفت: در شبه قاره، حافظ به عنوان لسان الغيب معروف بوده است و شرح هایي به زبان هاي مختلف از جمله؛ اردو، فارسي، سندي و انگليسي نيز نوشته شده است. 120 تن از محققان پاکستان به زبان هاي مختلف در زمينه حافظ شناسي كار تحقيقاتي انجام داده اند و نشان هاي مختلفی به فارسي پژوهان و دانشجويان نیز در این زمینه اعطاء شده است. پژوهشگران شعر حافظ را براي انتقال مطالب و معاني به قاريان نيز بكار برده اند. و يكي از شخصيت های فارسي شناس پنجاب که در سال 1987م به نام مير ولي الله ايبت آبادي زندگي مي كرد، شرحی از اشعار حافظ را به زبان اردو نوشت كه در نتيجه آن به تعداد علاقه مندان و حافظ پژوهان افزوده شد. همچنين شاه ولي الله محدث دهلوي که زبان شناس بوده و به زبان هاي عربي و فارسي تسلط كامل داشت نيز شرحی در اين زمينه به زبان اردو نوشته است.

دكتر مظفر علي كشميري، استاد فارسي دانشگاه بين المللي اسلامي اسلام آباد نيز به عنوان حافظ پژوه و مولوی شناس پاكستان گفت: بنده پايان نامه دكتراي خود را تحت عنوان افكار و انديشه هاي اقبال لاهوري و در خصوص انديشه هاي فلسفي و فيلسوف ايراني تالیف کرده ام. در آن جا نوشته ام كه عقيده، انديشه و عشق حافظ در اقبال توانست جاذبه ايجاد كند و عشق حافظ بالآخره بر اقبال نيز تاثيراتي گذاشت و اقبال نیز به طور آگاهانه از تاثير شعر حافظ مصون نماند. عشق حافظ يك هنر است. وي در پايان از رايزن فرهنگي نيز  تشكر كرد كه در چنين روزي روز ماندگار نشست ادبي به عنوان بزرگداشت روز حافظ برگزار كرد.

دكتر قهرمان سليماني، حافظ شناس و رئیس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ ها که به عنوان مهمان ويژه اين نشست حضور داشت و طي سخناني به نقش و تاثیرگزاری حافظ از قرن هشتم تا به امروز به عنوان بزرگترین غزل سرای ایرانی پرداخت. وی با بیان ویژگی های شعر حافظ از ابعاد مختلف گفت: برگزاری گرامیداشت حافظ بهانه ای است تا حوزه جهان فارسي دور هم جمع شوند و اين گوهر ناشناخته را بشناسند و پيوندهاي مشترك را ذكر كنند.

سلیمانی در ادامه سخنانش افزود: برای معرفی هر فرهنگ افرادی بعنوان شاخص و سخنگو شناخته می شوند و حافظ برای معرفی شایسته زبان و ادب فارسی یکی از مهمترین ها محسوب می شود.

این حافظ شناس برجسته در ادامه افزود: حافظ هم در جایگاه معمار زبان فارسی به زبان فارسی قابلیت هایی بخشید که قبلا وجود نداشت و هم زبان فارسی را در جایگاه ظرفیت های هنری به جایی رساند که همگان بعد از قرن هشتم تا به امروز حافظ را به عنوان سرآمد غزل فارسی به رسمیت می شناسند.

رئیس مرکز گفتگوی فرهنگ ها گفت: دلیل محبوبیت حافظ در شبه قاره را باید در نفوذ کلام و معنای آن جستجو کرد زیرا همه انسان ها می توانند زندگی خود را در اشعار حافظ ببینند و راه خود را پیدا کنند. 

نمایش کلیپی کوتاه با تصاویر و مناظر از حافظیه شیراز به زبان اردو در مورد معرفی و جایگاه حافظ بخش بعدی این برنامه بود.

نسشت مذکور به طور مستقیم از طریق شبکه اجتماعی فیس بوک برای علاقه مندان پخش گردید.

 


٠٧:٣٦ - پنج شنبه ٢٢ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦١٧٥    /    تعداد نمایش : ٦٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
انتشار یک فیلم کوتاه ایرانی در صفحه اینستاگرام نخست وزیر پاکستان
نخست وزیر پاکستانی یک فیلم کوتاه ایرانی را در صفحه اینستاگرام خود به اشتراک گذاشت و از آن تقدیر کرد. به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، عمران خان، نخست وزیر پاکستان، روز گذشته فیلم کوتاه قرار پنجشنبه (۱۳۹۶) ساخته سیدمحمدرضا خردمندان را با توضیح «فیلم کوتاه زیبای ایرانی» در صفحه اینستاگرام خود به اشتراک گذاشت. این ویدئو که بیش از ۱۵۲ هزار بازدید داشت، یک زوج مسن را به تصویر می‌کشد که در حین مشاعره و هم کلامی عاشقانه با زوج جوانی در ماشین کناری برخورد می‌کنند که با وجود حضور فرزند خردسالشان به جروبحث و دعوا مشغول اند. ماجرا همینطور ادامه می‌یابد تا این که زوج اول با پادرمیانی طرفین دعوا را به کوتاه آمدن دعوت کرده و به این وضع آشفته پایان می‌دهند.
 ٠٨:١١ - چهارشنبه ١٧ آذر ١٤٠٠ - نظرات : ٠متن کامل >>
نامه رهبرانقلاب، دعوت جوانان اروپا به شناخت بی واسطه از اسلام بود
حضور ایران در جشنواره بین المللی فرهنگی پاکستان
برگزاری کنفرانس رحمه اللعالمین در پایتخت پاکستان

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.