پنج شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٩
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
برج میلاد - تهران
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 371042
 بازدید امروز : 92
 کل بازدید : 1622673
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2.6406
اخبار > دیدار رئیس بنیاد سعدی از مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان و ملاقات با استادان زبان فارسی


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار رئیس بنیاد سعدی از مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان و ملاقات با استادان زبان فارسی

 

 

 

 

دیدار رئیس بنیاد سعدی از مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان

و ملاقات با استادان زبان فارسی

 

روز هفدهم آذر، آقای دکتر حداد عادل رئیس بنیاد سعدی از مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان دیدار کرد.

در این دیدار آقای قهرمان سلیمانی مدیر مرکز، ضمن توضیح  بخشهای مختلف، فعالیت های مرکز را بیان نمود و مشکلات موجود در بخش ترمیم و نگهداری نسخ خطی، ناکافی بودن فهارس، کمبود منابع انسانی متخصص و ... را تشریح کرد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی این مرکز را یکی از مراکز بسیار مهم در حوزۀ فعالیت های فرهنگی مربوط به پژوهش و تحقیق در قلمرو زبان فارسی و نهادسازی علمی در خارج از کشور، دانست و یادآور شد که برای توسعه فعالیت های این مرکز، باید برنامه ریزی دراز مدت انجام داد.

            این عضو شورای عالی سازمان تهیه کتابهای الکترونیک را در مرکز و استفاده از دستاوردهای دانش بشری را در توسعۀ منابع مکتوب زبان فارسی، اقدامی اساسی و مهم قلمداد کرد که باید حتماً به آن توجه شود. 

 

در ادامه این برنامه، دیدار با استادان زبان فارسی پیش بینی شده بود. برنامه با اهتمام مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان و مساعدت خانۀ فرهنگ پیشاور و خانۀ فرهنگ راولپندی و رایزنی فرهنگی و حضور مسئولان آنها آقایان: صادقی و اکبری و یوسفی ،  برگزار شد.استادان زبان فارسی شهرهای پیشاور و راولپندی نیز با اهتمام مسئولان خانه های فرهنگی ج.ا.ایران در این شهرها در مراسم حضور یافتند.

در آغاز آقای قهرمان سلیمانی ضمن خوشامدگویی به رئیس بنیاد سعدی ، اقدامات و دلبستگی های چند دهۀ پس از انقلاب اسلامی آقای دکتر حداد عادل را برای توسعۀ زبان فارسی ، کارنامه ای پر برگ و بار توصیف کرد و یادآور شد که اشتغالات دیگر من جمله پرداختن به سیاست، هرگز نتوانسته در عشق ایشان به زبان فارسی فترت و رخوتی ایجاد کند.

مدیر مرکز تحقیقات فارسی شکل گیری بنیاد سعدی را اقدامی شایسته و علمی و لازم دانست تا امور مربوط به زبان فارسی در خارج از محدودۀ مرزهای جمهوری اسلامی ایران، به صورت کارشناسانه پیگیری شود و ابراز امیدواری