پنج شنبه ١٨ آذر ١٤٠٠
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
خرابه های پرسپولیس
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 136714
 بازدید امروز : 67
 کل بازدید : 1871455
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2.4352
اخبار > تاکید بر ولایت پذیری و تحکیم وحدت در جشن غدیر در پاکستان


  چاپ        ارسال به دوست

تاکید بر ولایت پذیری و تحکیم وحدت در جشن غدیر در پاکستان

 به مناسبت ایام دهه ولایت و امامت، مراسم جشن عید غدیر به همت رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در اسلام آباد و با مشارکت مركز بانوان "حيا" وابسته به سازمان منهاج القرآن، در محل خانه فرهنگ ج.ا.ایران در شهر «راولپندی» برگزار شد.

تاکید بر ولایت پذیری و تحکیم وحدت 

همزمان با دهه ولایت و اعلام امامت حضرت امیرالمومنین امام علی ابن ابيطالب (ع)، شرکت کنندگان در مراسم باشکوه جشن عید غدیرخم که به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پاکستان برگزار شد، لزوم ولایت پذیری و تحکیم وحدت میان ملل اسلامی را مورد تاکید قرار دادند و با تاکید بر ماندگار بودن غدیر در جهان اسلام، اعلام کردند: همه مسلمانان باید بر موضوع غدیر که اطاعت از ولایت است عمل کنند. شرکت کنندگان همچنین بر ضرورت نهادینه کردن فرهنگ غدیر در جامعه تاکید کردند. همچنین بانوان حاضر در این مراسم اعلام کردند؛ غدیر، پیام وحدت و انسجام است و بر الگوپذیری از شخصیت مولی الموحدین حضرت علی (ع) تاکید کردند.

 «سید محمد علی حسینی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان مهمان ویژه این مراسم بود، همچنین «احسان خزاعی» رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در اسلام‌آباد و برخی از شخصیت‌های مذهبی و اجتماعی پاکستان طی سخنانی تاکید کردند که وحدت و انسجام امت اسلامی دشمنان را به زانو در می آورد. 

در این مراسم جمع زیادی از بانوان نخبه و فعال در عرصه های مختلف، دوستداران اهل بیت (ع) اعم از اهل تسنن و شیعه و نیز شخصیت‌های فرهنگی، ادبی و علمی حضور داشتند.

سيد محمد علي حسيني، سفير جمهوري اسلامي ايران در پاكستان طي سخناني با تبریک عید سعید غدیر خم به حاضرین، به تشریح فرازهایی از خطبه غدیر پرداخت و گفت: بهترین سخن در این روز، فرمایشات پیامبر اکرم(ص) در خطبه غدیر است. وي افزود: خطاب پیامبر اکرم (ص) در این خطبه، همه مردم هستند، اعم از مردمی که در واقعه غدیر حضور دارند و یا ندارند.

پیامبر رحمت، ولایت امام علی (ع) را امری الهی می‌دانند

سفير جمهوري اسلامي ايران در پاكستان در ادامه افزود: پیامبر رحمت، ولایت امام علی (ع) را امری الهی می‌دانند و نه از جانب خودشان و لذا فرمودند: خداوند متعال، علی (ع) را برای شما به عنوان امام و ولی قرار داد و همان کسی که امامت او را تعیین کرد هم او طاعتش را بر همه اعم از مهاجرین، انصار، تابعین، غائبین، حاضرین، عجم، عرب، آزاده، برده، صغیر، کبیر، سفید، سیاه و هر کس که در عالم جزو موحدین است را واجب کرد. 

   پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: ‌ای مردم این را بدانید که هیچ علمی نیست مگر این که خداوند متعال آن را در وجود من قرار داده است و هر علمی که خدا به من آموخت، من همان را تماما به علی ابن ابیطالب، امام المتقین(ع) منتقل کردم. سفیر ایران گفت: اگر از امامی که به فرموده پیامبر اکرم (ص) ما را به حق و حقیقت راهنمایی می‌کند، او را ولی و اسوه و الگو قرار دهیم، همانطور که در حدیث قدسی "ولایة علی بن ابی طالب حصنی، فمن دخل حصنی امن من ناری" آمده است، قطعا در قلعه مستحکم الهی وارد می‌شویم.

    وی اظهار داشت: باید روز عید غدیر را تبریک گفت، به این دلیل که ولایت علی ابن ابیطالب (ع) را پذیرفتیم و در قلعه محکم ولایت او قرار گرفته‌ایم و با ذکر "الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه علی بن ابیطالب" خداوند متعال را شکر می‌کنیم که این نعمت عظمای خود را نصیب همه کرد.

احسان خزاعي، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان طی سخنانی به بیان ویژگی‌ها و فضایل حضرت امام علی (ع) به عنوان پیشوای بزرگ دین اسلام پرداخت و گفت: مسلمانان با پیروی از سیره امیرالمومنین (ع) می‌توانند به وحدت میان امت اسلامی کمک کرده و همدلی و همگرایی میان مذاهب اسلامی را گسترش دهند.

   خزاعی در ادامه گفت: در فاصله بین عید قربان و در آستانه عید غدیر قرار داریم که یکی از اعیاد بزرگ اسلامی عید غدير خم است. غدیر خم یک رویداد تاریخی و ماندگار در جهان اسلام است و باید همه مسلمانان به اهمیت موضوع غدیر که اطاعت از ولایت و پیروی از آموزه های قرآنی و اسلامی است، عمل کنند. 

اتحاد، وحدت، هماهنگی و بر اساس اصول مشترک پیش رفتن پیام غدیر است.

    وي افزود: واقعه غدیر بیانگر آن است که مسلمانان با هم وحدت داشته باشند و یکی شوند. خاستگاه و ریشه اتحاد، محبت و مهربانی و با هم بودن است و از آیات قرآن نیز این موضوع به دست می آید. اتحاد، وحدت، هماهنگی و بر اساس اصول مشترک پیش رفتن می تواند پیام غدیر باشد 

غدير را از جغرافیای اسلامی نمی توان حذف كرد.

      خانم سيده وسيمه همداني، رئيس دارالقرآن كريم خواهران المهدي ديگر سخنران اين مراسم بود. وی طي سخناني ابعاد مختلف شخصیت و منزلت امام علي(ع) و جايگاه ولايت اميرالمومنين علي (ع) و واقعه غدير خم را بيان كرد و با تبریک عید غدیر به تمام خواهران حاضر و مهمانان گفت: غدیر راهی است که به سوي جنت می رود. 

      وی گفت: غدیر بر همه ما حجت است تا بتوانیم پیام پیامبر اکرم (ص) را به مردمی كه در آن جمع حضور نداشتند برسانیم و این پیام به نسل هاي بعد منتقل شود. علی (ع) تعبير این آیة شريفه ( الیوم‌ اکملت لكم دينكم ...) بود. غدير را از جغرافیای اسلامی نمی توان حذف كرد چون غدیر مرکز و ‌پایه دین ماست. 

 علم، معرفت، زهد و تقوا و شجاعت را از ویژگی‌های بارز امام علی (ع) است.

    خانم نصرت جعفري، رئیس حوزه علمیه خواهران جامعه الزهرا (س) در اسلام‌آباد ضمن تبریک فرارسیدن عید غدیر گفت: حیات امام علی (ع) و معصومین (علیهم السلام) در واقع ترویج سنت و سیره پیامبر گرامی اکرم (ص) است. وی  افزود: علم، معرفت، زهد و تقوا و شجاعت را از ویژگی‌های بارز امام علی (ع) دانستند. وی در ادامه وي با بیان فضائل امام علی(ع) و جایگاه غدیر در اسلام پرداخته و گفت: روز غدير روز اكمال دين است كه بعد از اعلام ولايت اميرالمومنين توسط پيامبر گرامي اسلام(ص) در آيه ”اليوم اكملت لكم دينكم“ امروز براي شما اين دين را كامل كرديم. 

قربانی، عید قربان را تكميل میکند و عید غدیر دین ما را تکميل کرد

آقاي دكتر واجد حسين، رئيس جمعيت مشايخ پاكستان نيز طی سخنانی فضائل اميرالمومنين علی (ع) و نیز اهميت غدير را بیان کرد. وی همچنين از رايزنی فرهنگي و قدرداني كرد بخاطر برگزاری اين مراسم باشكوه تشكر كرد.     رئیس جمعیت مشایخ پاکستان گفت: امروز روز جشن عيد غدير است اين روز روز اكمال دين است. قربانی، عید قربان را تكميل میکند و این عید دین ما را تکميل می کند، چون بر اساس این خطبه که روز عید غدیر فرمودند، دین ما تكميل شد. وی گفت: همانا علی (ع) بود که با اعلام ولایت او دين كامل شد.

محبت به ائمه معصومين (ع) و اهل بيت(ع) جزو اصول دین است

آقاي سهيل رضا، مسئول امور بين الملل و هماهنگي بين مذاهب سازمان منهاج القرآن پاكستان گفت: محبت به ائمه معصومين (ع) و اهل بيت(ع) جزو اصول دین است و هرکس که از این محبت بهره مند نگردد، یعنی این که دین و ایمان به او تعلق ندارد و این لطف خدا است که ما را از این نعمت بهره مند کرده است.

امام علی (ع) الگوی عملی برای همه است

     خانم سدرا طاهر، نماينده مجلس وحدت مسلمين پاكستان و مسئول بخش تربيت نيز طي سخناني جايگاه غدير را بيان كرد و با تبريك عيد غدير گفت: فقط شعاردادن کافی نیست زیرا غدیر حقی است بر گردن همه ما. 

 وی گفت: علی (ع) فقط اسم یک فرد نیست بلکه چه در جنگ باشد يا میدان عمل علي(ع) يك الگو براي همه است و باید در عمل پيرو حضرت علي(ع) باشيم. 

از دیگر برنامه های اجرا شده در این مراسم، پخش کلیپ هایی با موضوع غدیر بود. این برنامه با رعایت دستورالعمل بهداشتی و به صورت حضوری برگزار شد و همزمان نیز از طریق فضای مجازی در شبکه های فیس بوک و اینستاگرام به طور مستقیم (زنده) پخش شد.  


١٠:١٧ - جمعه ٨ مرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧١٧١٥    /    تعداد نمایش : ١٥١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
انتشار یک فیلم کوتاه ایرانی در صفحه اینستاگرام نخست وزیر پاکستان
نخست وزیر پاکستانی یک فیلم کوتاه ایرانی را در صفحه اینستاگرام خود به اشتراک گذاشت و از آن تقدیر کرد. به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، عمران خان، نخست وزیر پاکستان، روز گذشته فیلم کوتاه قرار پنجشنبه (۱۳۹۶) ساخته سیدمحمدرضا خردمندان را با توضیح «فیلم کوتاه زیبای ایرانی» در صفحه اینستاگرام خود به اشتراک گذاشت. این ویدئو که بیش از ۱۵۲ هزار بازدید داشت، یک زوج مسن را به تصویر می‌کشد که در حین مشاعره و هم کلامی عاشقانه با زوج جوانی در ماشین کناری برخورد می‌کنند که با وجود حضور فرزند خردسالشان به جروبحث و دعوا مشغول اند. ماجرا همینطور ادامه می‌یابد تا این که زوج اول با پادرمیانی طرفین دعوا را به کوتاه آمدن دعوت کرده و به این وضع آشفته پایان می‌دهند.
 ٠٨:١١ - چهارشنبه ١٧ آذر ١٤٠٠ - نظرات : ٠متن کامل >>
نامه رهبرانقلاب، دعوت جوانان اروپا به شناخت بی واسطه از اسلام بود
حضور ایران در جشنواره بین المللی فرهنگی پاکستان
برگزاری کنفرانس رحمه اللعالمین در پایتخت پاکستان

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.