يکشنبه ٢٣ خرداد ١٤٠٠
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
عمارت باغ ارم شیراز
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 7154
 بازدید امروز : 63
 کل بازدید : 1776535
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 13.3578
خدمات بخش نسخ خطی و چاپ سنگی

پیش نویس دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی مرکز تحقیقات فارسی

 

             یکی از مشكلات مراجعه کنندگان بخش خطی كتابخانه مرکز تحقیقات ‌ سردرگمی‌ايشان در تنوع شيوه اطلاع‌رسانی و خدمات دهی  در دوره های مختلف است. در برخی ادوار  سياست‌های سخت‌گيرانه‌ای برای ارائه خدمات اتخاذ شده و در سالهای اخیر تصاویر دیجیتالی نسخه های  خطی به صورت رایگان یا با مبالغ اندک در اختیار دانشگاهها و مراکز پژوهشی قرار گرفته است و می توان گفت دستور العمل  مشخصی در 40 سال اخیر برای این قسمت تدوین نشده است.

            برای تدوین این پیش نویس ضروری بود که سیاستهای سایر مراکز مهم در ایران  و جهان را مورد ارزیابی قرار بدهیم.

            با عدم اتخاذ سیاستهای مشخص  و واحد در ارائه این بخش از خدمات،  شاهد  اختلاف  مدیریتها در کتابخانه ملی ، مجلس یا آستان قدس رضوی و .... هستیم. درکتابخانه مجلس به سادگی نسخ خطی در فضای مجازی به صورت رایگان ارائه می شود اما در کتابخانه ملی سیاستهای دیگری اعمال می شود و به نسخ خطی به دیده دارایی ملی و کالای فرهنگی نگریسته می شود و استفاده از آن تابع قواعد خاصی است.

لذا برای تدوین این آیین نامه    سعی شده با در نظر گرفتن  این اصل که ارائه خدمات رایگان همواره ارزش اصلی کالای فرهنگی را تحت الشعاع قرار می دهدو این مجموعه دارایی ملی محسوب می شود، نگاه دیگری به موضوع شده است .  با توجه به هزینه های فراوان  که طی چهل سال  برای جمع آوری و مراقبت و نگهداری این مجموعه پرداخت شده برای استفاده از خدمات این بخش حداقلی از هزینه پرداخت گردد، تا هم پژوهشگران بتوانند از این گنج بزرگ استفاده کنند و هم مرکز حداقل هزینه ی خدمات خود را دریافت کند  ، 

 

آیین نامه  ارائه خدمات بخش نسخ خطی  و چاپ سنگی مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان

کتاب های خطی و چاپ سنگی
            کتبخانه مرکز تحقیقات فارسی معروف با داتا گنج بخش  در سال 1349 هـ ش  با هدف جمع آوری مخطوطات  زبان فارسی و حفظ و مراقبت از آنها آغاز به کار کرد و تا کنون 17330  نسخه خطی  جمع آوری شده است که با در نظر گرفتن مجموعه ها رقمی  قریب به 26000 هزار عنوان را  شامل می شود که  از این نظر در  پاکستان رتبه اول را داراست.

            مرکز تحقیقات فارسی با جمع آوری این مجموعه مسئولیت خطیری در حفظ و مراقبت بخشی  از فرهنگ و ریشه های زبان فارسی را در این مرز و بوم به عهده دارد و آنچه اهمیت دارد حفظ و نگهداری اصولی، فهرست نویسی علمی و ارائه محتوایی این گنجینه  به علاقه مندان است.

 وظایف بخش نسخه های خطی
1- شناسایی نسخه های خطی ، چاپ سنگی ومرقعات در کشور پاکستان   با رعایت اصول نسخه شناسی و اقدام برای تهیه اصل یا نسخه ثانویه آنها به صورت خرید ، دریافت اهدا، وقف ، امانت یا از طریق تکثیر.
2- سازماندهی و تهیه فهرست منابع خطی وچاپ سنگی بر اساس روش های استاندارد

3- تصویر برداری دیجیتالی از نسخ ، قالب بندی و تولید کتابهای الکترونیکی
4- حفاظت ونگهداری ازمنابع خطی وچاپ سنگی

5- اطلاع رسانی وارائه خدمات مناسب به  مراکز علمی و دانشگاهی داخل و خارج از کشور، محققین و سایر علاقه مندان به این بخش به صورت حضوری و غیر حضوری

فراهم آوری
 کتابخانه داتا گنج بخش در سال  1348 هـ ش  تحت عنوان فرهنگستان ادب با 808 تسخ خطی و 4800 مجلد چاپی کار خود را آغاز نمود و به صورت رسمی از سال 1350 هـ ش  تحت عنوان مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان آغاز به کار کرد و در جهت جمع آوری  دستنوشته های زبان و ادبیات فارسی در این مرز و بوم  فعالیتهای مفیدی داشته است. در حال حاضر با 17330 جلد نسخ خطی و  بیش از 9000 جلد مجلدات نادر و چاپ سنگی و بیش از  20000 منابع چاپی  در این مرکز وجود دارد.
 سازماندهی و فهرست نویسی
             فهرست نویسی این مجموعه توسط استاد گرانقدر آقای منزوی  برای 12000 جلد تهیه و چاپ شده است و در سالهای اخیر فهرست الفبایی توسط آقای تسبیحی به رشته تحریر در آمده است.

               در حال حاضر ه کمک این مراجع دستیابی به اطلاعات موجود در گنجینه مقدور است. اکنون نیز فهرست دیجیتالی نسخ خطی در دست آماده سازی می باشد که به زودی از طریق سایت مرکز قابل ارائه می باشد و پژوهشگران می توانند از این منابع ارزشمند استفاده کنند.

شرایط استفاده از منابع
نسخه های خطی پس از ثبت در دفاتر مخصوص و بعد از فهرست نویسی و ورود اطلاعات با شرایط خاصی در دسترس پژوهشگران و گروه های مشخص به شرح زیر قرار می گیرد :
1استادان دانشگاه  و  محققان و پژوهشگران
2-دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی

3- محققان و استادانی که با معرفی نامه از سوی رایزنی فرهنگی و سایر خانه های فرهنگ ج.ا. ایران معرفی می گردند
4- پژوهشگران خارجی با ارائه معرفی نامه رسمی از محل اشتغال یا تحصیل و با تقاضای سفارتخانه ها یا دفاتر فرهنگی کشورهای متبوع
5- استفاده سایر افراد با ارائه معرفینامه از محل اشتغال یا تحصیل و تکمیل فرم تقاضا وموافقت رئیس مرکز، میسر خواهد بود.

6- اعضاء کتابخانه با رعایت زمان و شرایط مورد نظر

شیوه استفاده از منابع
1-  در اختیار گذاشتن لوح فشرده ، پرینت ، میکروفیلم یا عکس از تمام یا بخش هایی از نسخه های خطی منوط به تنظیم فرم تقاضا وذکر نوع تحقیق و پرداخت هزینه های اعلام شده است. در خصوص تصویر نسخه های خطی نفیس وکمیاب، موافقت وتائید رئیس مرکز نیز ضروری است .
2-  اصل نسخه خطی در اختیار محقق قرار نمی گیرد. در موارد خاصی که نیاز محقق به رویت بخش هایی از اصل نسخه محرز باشد، پس از تائید وموافقت  رئیس مرکز ، منحصرا در سالن مطالعه و با نظارت کارشناس ، اصل نسخه برای زمان محدودی در اختیار متقاضی قرار می گیرد.

3- انتشار ، چاپ عکسی و نشر رایانه ای نسخه های خطی   با رعایت ضوابط ایمنی قرار می گیرد  که در صورت پرداخت هزینه ها فایل متن مورد نظر در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد..

هزینه  و نحوه  پرداخت

1- برای هر صفحه دیجیتالی از نسخه خطی  مبلغ  25 روپیه به ارز کشور پاکستان و معادل آن به دلار یا یورو در نظر گرفته شده است.

2-  برای استادان دانشگاهها و مراکزی که دارای تفاهمنامه همکاری دوجانبه با مرکز می باشند با تایید ریاست مرکز  تا سقف پنجاه درصد این هزینه ها قابل تخفیف می باشد.

حق تکثیر و ارائه اطلاعات نسخه های خطی مرکز

  • 1- چنانچه منشورات الکترونیکی با حذف نام مرکز تحقیقات و بدون ذکر منبع در مقالات و سایر مراکز انتشار یابد ، دارای پیگرد قانونی می باشد/
  • 2- تکثیر غیر مجاز تولیدات قابل بررسی و پیگرد قانونی می باشد.
  • 3- هرگونه چاپ نسخ خطی مرکز باید با پرداخت هزینه های مربوطه و دریافت مجوز کتبی از مرکز انجام شود ، در غیر اینصورت دارای پیگرد قانونی می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
پيام آقاي ابوذر ابراهيمي، رياست محترم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رئيس شوراي سياست گذاري و همآهنگي گفتگو اديان جمهوري اسلامي ايران به رهبران ديني و شخصيت هاي سرشناس مختلف جهان به مناسبت مسئله فلسطين و جنايت رژيم صهيونيستي در غزه
زندگی در پرتو صلح و آرامش موهبتی الهی است که خداوند آن را به بشر ارزانی داشته است اما متاسفانه این موهبت الهی امروزه از سوی برخی، در معرض تهدید قرار گرفته و حق اعطا شده از سوی خداوند، باظلم و جنایت از آنان ست.انده می‌شود.این روزها شاهد هستیم که دست به خون آغشته رژیم اشغالگر صهیونیستی بار دیگر به خون کودکان و زنان و غیر نظامیان بی‌گناه آغشته شده و در کمال تعجب این اقدام سبعانه در برابر دیدگان مدعیان دموکراسی و حقوق بشر انجام می‌شود و سکوت آنان را در پی دارد. این جنایت بشری روح همه مردم صلح‌جو در سراسر جهان را جریحه‌دار کرده است. انتظار دارد رهبران ادیان جهانی در برابر این اقدام شرم‌آور سکوت روا ندارند و مطابق با اصولی‌ترین آموزه‌های دینی در دفاع از مظلوم و خاموش کردن آتش شعله‌ور شده این جنایت اقدام موثری انجام دهند.
 ١٥:١٨ - دوشنبه ٢٧ ارديبهشت ١٤٠٠ - نظرات : ٠متن کامل >>
سخنرانی تلویزیونی به مناسبت روز جهانی قدس
بیانات در محفل انس با قرآن کریم
شماره جدید فصلنامه علمي، پژوهشي «دانش» با صاحب امتیازی مركز تحقيقات فارسي ايران و پاكستان منتشر شد.

 

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.