يکشنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٨
عناوین اصلی
عید مبارک

عید مبارک

معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
مسجد جامع اصفهان
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 6433
 بازدید امروز : 292
 کل بازدید : 1425731
 بازدیدکنندگان آنلاين : 11
 زمان بازدید : 1.8281
اخبار مهم
 • برگزاري آزمون پاياني ششمين دوره آموزش زبان فارسی در اسلام آباد پاکستان
  در راستاي گسترش و توسعه آموزش زبان فارسي مورخ 20 اسفند ماه 1397 آزمون پایاني ششمین دوره از کلاس‌های آموزش زبان فارسي به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران- اسلام آباد و مركز تحقيقات فارسي ايران و پاكستان باهمكاري بنياد سعدي برگزار شد.

 • 132-133 شماره فصلنامه دانش فصلنامه ی علمی ـ پژوهشی رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران اسلام آباد به زبان فارسي
  132-133 شماره فصلنامه علمی ـ پژوهشی مجله «دانش» به زبان فارسي در شمارگان 250 نسخه به همت مركز تحقيقات فارسي ايران و پاكستان در اسلام‌آباد چاپ ودر حوزه کشورهای غرب آسیا شامل: پاکستان، ترکیه، هندوستان وایران توزیع خواهد شد .

 • گزارش برگزاري مراسم تجليل و تكريم از خدمات آقاي محمد عباس بلتستاني در مركز تحقيقات فارسي ايران و پاكستان
  مورخ 10 اسفندماه 1397 مراسم تجليل و تكريم از خدمات 37 ساله آقاي محمد عباس بلتستاني در مركز تحقيقات فارسي ايران و پاكستان باحضور محمد رضا كاكا، سرپرست محترم رايزني فرهنگي و مركز تحقيقات فارسي ايران و پاكستان و دكتر نور محمد مهر، استاد برجسته زبان و ادب فارسي و خانم شگفته ياسين عباسي، استاد فارسي دانشگاه نومل و محمد عباس بلتستاني در محل سالن مطالعه اين مركز برگزار گرديد

 • برگزاري نشست ادبي به مناسبت بزرگداشت حافظ در اسلام آباد
  همزمان با سالروز بزرگداشت لسان الغيب حافظ شيرازي، نشست ادبي به همت مركز تحقيقات فارسي ايران و پاكستان دراسلام آباد برگزار گرديد.

 • بازدید دانشجویان دانشگاه قاید اعظم
  امروز 27 اردیبهشت 1396 ، جمعی از دانشجویان و استادان دانشگاه قاید اعظم-اسلام آباد، به مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان-اسلام آباد بازدید کردند.

خدمات بخش نسخ خطی و چاپ سنگی

پیش نویس دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی مرکز تحقیقات فارسی

 

             یکی از مشكلات مراجعه کنندگان بخش خطی كتابخانه مرکز تحقیقات ‌ سردرگمی‌ايشان در تنوع شيوه اطلاع‌رسانی و خدمات دهی  در دوره های مختلف است. در برخی ادوار  سياست‌های سخت‌گيرانه‌ای برای ارائه خدمات اتخاذ شده و در سالهای اخیر تصاویر دیجیتالی نسخه های  خطی به صورت رایگان یا با مبالغ اندک در اختیار دانشگاهها و مراکز پژوهشی قرار گرفته است و می توان گفت دستور العمل  مشخصی در 40 سال اخیر برای این قسمت تدوین نشده است.

            برای تدوین این پیش نویس ضروری بود که سیاستهای سایر مراکز مهم در ایران  و جهان را مورد ارزیابی قرار بدهیم.

            با عدم اتخاذ سیاستهای مشخص  و واحد در ارائه این بخش از خدمات،  شاهد  اختلاف  مدیریتها در کتابخانه ملی ، مجلس یا آستان قدس رضوی و .... هستیم. درکتابخانه مجلس به سادگی نسخ خطی در فضای مجازی به صورت رایگان ارائه می شود اما در کتابخانه ملی سیاستهای دیگری اعمال می شود و به نسخ خطی به دیده دارایی ملی و کالای فرهنگی نگریسته می شود و استفاده از آن تابع قواعد خاصی است.

لذا برای تدوین این آیین نامه    سعی شده با در نظر گرفتن  این اصل که ارائه خدمات رایگان همواره ارزش اصلی کالای فرهنگی را تحت الشعاع قرار می دهدو این مجموعه دارایی ملی محسوب می شود، نگاه دیگری به موضوع شده است .  با توجه به هزینه های فراوان  که طی چهل سال  برای جمع آوری و مراقبت و نگهداری این مجموعه پرداخت شده برای استفاده از خدمات این بخش حداقلی از هزینه پرداخت گردد، تا هم پژوهشگران بتوانند از این گنج بزرگ استفاده کنند و هم مرکز حداقل هزینه ی خدمات خود را دریافت کند  ، 

 

آیین نامه  ارائه خدمات بخش نسخ خطی  و چاپ سنگی مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان

کتاب های خطی و چاپ سنگی
            کتبخانه مرکز تحقیقات فارسی معروف با داتا گنج بخش  در سال 1349 هـ ش  با هدف جمع آوری مخطوطات  زبان فارسی و حفظ و مراقبت از آنها آغاز به کار کرد و تا کنون 17330  نسخه خطی  جمع آوری شده است که با در نظر گرفتن مجموعه ها رقمی  قریب به 26000 هزار عنوان را  شامل می شود که  از این نظر در  پاکستان رتبه اول را داراست.

            مرکز تحقیقات فارسی با جمع آوری این مجموعه مسئولیت خطیری در حفظ و مراقبت بخشی  از فرهنگ و ریشه های زبان فارسی را در این مرز و بوم به عهده دارد و آنچه اهمیت دارد حفظ و نگهداری اصولی، فهرست نویسی علمی و ارائه محتوایی این گنجینه  به علاقه مندان است.

 وظایف بخش نسخه های خطی
1- شناسایی نسخه های خطی ، چاپ سنگی ومرقعات در کشور پاکستان   با رعایت اصول نسخه شناسی و اقدام برای تهیه اصل یا نسخه ثانویه آنها به صورت خرید ، دریافت اهدا، وقف ، امانت یا از طریق تکثیر.
2- سازماندهی و تهیه فهرست منابع خطی وچاپ سنگی بر اساس روش های استاندارد

3- تصویر برداری دیجیتالی از نسخ ، قالب بندی و تولید کتابهای الکترونیکی
4- حفاظت ونگهداری ازمنابع خطی وچاپ سنگی

5- اطلاع رسانی وارائه خدمات مناسب به  مراکز علمی و دانشگاهی داخل و خارج از کشور، محققین و سایر علاقه مندان به این بخش به صورت حضوری و غیر حضوری

فراهم آوری
 کتابخانه داتا گنج بخش در سال  1348 هـ ش  تحت عنوان فرهنگستان ادب با 808 تسخ خطی و 4800 مجلد چاپی کار خود را آغاز نمود و به صورت رسمی از سال 1350 هـ ش  تحت عنوان مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان آغاز به کار کرد و در جهت جمع آوری  دستنوشته های زبان و ادبیات فارسی در این مرز و بوم  فعالیتهای مفیدی داشته است. در حال حاضر با 17330 جلد نسخ خطی و  بیش از 9000 جلد مجلدات نادر و چاپ سنگی و بیش از  20000 منابع چاپی  در این مرکز وجود دارد.
 سازماندهی و فهرست نویسی
             فهرست نویسی این مجموعه توسط استاد گرانقدر آقای منزوی  برای 12000 جلد تهیه و چاپ شده است و در سالهای اخیر فهرست الفبایی توسط آقای تسبیحی به رشته تحریر در آمده است.

               در حال حاضر ه کمک این مراجع دستیابی به اطلاعات موجود در گنجینه مقدور است. اکنون نیز فهرست دیجیتالی نسخ خطی در دست آماده سازی می باشد که به زودی از طریق سایت مرکز قابل ارائه می باشد و پژوهشگران می توانند از این منابع ارزشمند استفاده کنند.

شرایط استفاده از منابع
نسخه های خطی پس از ثبت در دفاتر مخصوص و بعد از فهرست نویسی و ورود اطلاعات با شرایط خاصی در دسترس پژوهشگران و گروه های مشخص به شرح زیر قرار می گیرد :
1استادان دانشگاه  و  محققان و پژوهشگران
2-دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی

3- محققان و استادانی که با معرفی نامه از سوی رایزنی فرهنگی و سایر خانه های فرهنگ ج.ا. ایران معرفی می گردند
4- پژوهشگران خارجی با ارائه معرفی نامه رسمی از محل اشتغال یا تحصیل و با تقاضای سفارتخانه ها یا دفاتر فرهنگی کشورهای متبوع
5- استفاده سایر افراد با ارائه معرفینامه از محل اشتغال یا تحصیل و تکمیل فرم تقاضا وموافقت رئیس مرکز، میسر خواهد بود.

6- اعضاء کتابخانه با رعایت زمان و شرایط مورد نظر

شیوه استفاده از منابع
1-  در اختیار گذاشتن لوح فشرده ، پرینت ، میکروفیلم یا عکس از تمام یا بخش هایی از نسخه های خطی منوط به تنظیم فرم تقاضا وذکر نوع تحقیق و پرداخت هزینه های اعلام شده است. در خصوص تصویر نسخه های خطی نفیس وکمیاب، موافقت وتائید رئیس مرکز نیز ضروری است .
2-  اصل نسخه خطی در اختیار محقق قرار نمی گیرد. در موارد خاصی که نیاز محقق به رویت بخش هایی از اصل نسخه محرز باشد، پس از تائید وموافقت  رئیس مرکز ، منحصرا در سالن مطالعه و با نظارت کارشناس ، اصل نسخه برای زمان محدودی در اختیار متقاضی قرار می گیرد.

3- انتشار ، چاپ عکسی و نشر رایانه ای نسخه های خطی   با رعایت ضوابط ایمنی قرار می گیرد  که در صورت پرداخت هزینه ها فایل متن مورد نظر در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد..

هزینه  و نحوه  پرداخت

1- برای هر صفحه دیجیتالی از نسخه خطی  مبلغ  25 روپیه به ارز کشور پاکستان و معادل آن به دلار یا یورو در نظر گرفته شده است.

2-  برای استادان دانشگاهها و مراکزی که دارای تفاهمنامه همکاری دوجانبه با مرکز می باشند با تایید ریاست مرکز  تا سقف پنجاه درصد این هزینه ها قابل تخفیف می باشد.

حق تکثیر و ارائه اطلاعات نسخه های خطی مرکز

 • 1- چنانچه منشورات الکترونیکی با حذف نام مرکز تحقیقات و بدون ذکر منبع در مقالات و سایر مراکز انتشار یابد ، دارای پیگرد قانونی می باشد/
 • 2- تکثیر غیر مجاز تولیدات قابل بررسی و پیگرد قانونی می باشد.
 • 3- هرگونه چاپ نسخ خطی مرکز باید با پرداخت هزینه های مربوطه و دریافت مجوز کتبی از مرکز انجام شود ، در غیر اینصورت دارای پیگرد قانونی می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
جشن میلاد پيامبر اعظم (ص) و امام جعفر صادق (ع) در خارج از كشور برگزار شد
جشن میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع) و گراميداشت هفته وحدت به همت نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور برگزار شد. به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به مناسبت میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع)، مراسم جشني به همت نمايندگي‌هاي فرهنگي كشورمان و با حضور مسلمانان، عاشقان و محبان اهل بيت (ع) و ایرانیان مقیم در كشورهاي ذيل برگزار شد:
 ١٣:٣٩ - يکشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
عید سعید فطر بر شما مبارک
زمین سلامت می کنیم و ابرها درودتان باد و چون همیشه امیدوار وسال نومبارک...
افتتاح همایش اقبال با پیام‌های ظریف و نوازشریف

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2014 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.