جمعه ٠٨ بهمن ١٤٠٠
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
مسجد جامع اصفهان
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 7387
 بازدید امروز : 160
 کل بازدید : 1890274
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 3.5082
خدمات بخش نسخ خطی و چاپ سنگی

دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان
کتابخانه مرکز تحقیقات فارسی معروف به داتا "گنج بخش"  در سال 1349 هـ ش  با هدف جمع آوری  نسخ خطی به زبان فارسی به طور تحقیق، حفظ و مراقبت از آنها آغاز به کار کرد. تا کنون 17340  نسخه خطی،  بیش از 8000 کتب چاپ سنگی و 49170 عنوان از کتب و مجلات نادر را در اختیار دارد که از این نظر در پاکستان رتبه اول را دارا است.

مقدمه: 
 همچنین بخش انتشارات مرکز تا کنون بیشتر از 209 عنوان کتاب را منتشر وبه زیور طبع اراسته نموده است.
 مرکز تحقیقات فارسی با جمع آوری این مجموعه، مسئولیت خطیری در حفظ و مراقبت بخشی  از فرهنگ و ریشه های زبان فارسی را در این مرز و بوم به عهده دارد و آنچه اهمیت دارد حفظ و نگهداری اصولی، فهرست نویسی علمی و معرفی  و ارائه محتوایی این گنجینه  به علاقه مندان است.

 وظایف بخش نسخ خطی:       
1-   شناسایی نسخه های خطی، چاپ سنگی و مرقعات در کشور پاکستان با رعایت اصول نسخه شناسی و      اقدام  برای تهیه اصل یا نسخه ثانویه آن ها به صورت خرید، دریافت اهدایی، وقف، امانت یا از طریق تکثیر.
2-   ساماندهی و تهیه فهرست منابع خطی  و چاپ سنگی بر اساس روش های استاندارد.
3-   تصویر برداری دیجیتالی از نسخ، قالب بندی و تولید کتاب های الکترونیکی.
4-  حفاظت و نگهداری از منابع خطی و چاپ سنگی.
5-   اطلاع رسانی و ارائه خدمات مناسب به مراکز علمی و دانشگاهی داخل و خارج از کشور، محققین و سایر علاقه مندان به این بخش به صورت حضوری و غیر حضوری. 

 فهرست نویسی:
             فهرست نویسی این مجموعه توسط استاد گرانقدر آقای احمد منزوی  در 14 جلد تهیه و منتشرشده است و در سال های اخیر فهرست الفبایی توسط آقای محمد حسین تسبیحی به رشته تحریر در آمده است. در حال حاضر فهرست نویسی نسخ خطی از نسخه یک  تا  14095 انجام شده است. نسخه های اسکن شده به صورتPDF در کتابخانه موجود می باشد.

شرایط استفاده از منابع:
          نسخه های خطی پس از ثبت در دفاتر مخصوص و بعد از فهرست نویسی و ورود اطلاعات با شرایط مندرج در این دستورالعمل در دسترس درخواست کنندگان و علاقه مندان به شرح زیر قرار می گیرد :
 ا- استادان دانشگاه ها، محققان و پژوهشگران.
2- دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی.
3- محققان و استادانی که با معرفی نامه از سوی رایزنی فرهنگی و سایر خانه های فرهنگ ج.ا. ایران در اقصی نقاط جهان معرفی می گردند.
4- پژوهشگران خارجی با ارائه معرفی نامه رسمی از محل اشتغال یا تحصیل و یا معرفی سفارتخانه ها یا دفاتر فرهنگی کشورهای متبوع.
5-  استفاده سایر افراد با ارائه معرفی نامه از محل اشتغال یا تحصیل و موافقت رئیس مرکز، میسر خواهد بود.

 شیوه استفاده از منابع:
1-  در اختیار گذاشتن لوح فشرده یا تصویر از تمام یا بخش هایی از نسخه های خطی منوط به¬ ارائه درخواست و ذکر نوع تحقیق و پرداخت هزینه های اعلام شده  می باشد. در خصوص تصویر نسخه های خطی نفیس وکمیاب، موافقت وتائید رئیس مرکز نیز ضروری است.
2-  اصل نسخه خطی در اختیار محقق قرار نمی گیرد. در موارد خاصی که محقق نیاز به رویت بخش هایی از اصل نسخه داشته باشد، پس از تائید و موافقت رئیس مرکز، منحصرا در سالن مطالعه و با نظارت کارشناس، اصل نسخه برای زمان محدودی در اختیار متقاضی قرار می گیرد.
3-   هر گونه انتشار، چاپ تصویری و نشر رایانه ای نسخه های خطی با رعایت ضوابط ایمنی قابل انجام می باشد.

 نحوه درخواست و دریافت:
پژوهشگران گرامی میتوانند برای دریافت فایل نسخه های خطی یا اسکن کتاب های چاپی موجود در کتابخانه گنج بخش به شیوه زیر اقدام نمایند:
1-   ارسال مشخصات نسخه های خطی یا کتاب درخواستی شامل؛ نام نسخه یا کتاب، شماره نسخه، نام نویسنده، زمان نشر و سایر مشخصات به شماره واتساپی 00923366775396و یا به ایمیل
iran.ghanjbaksh@gmail.com.
2-   بررسی و تایید درخواست و اعلام هزینه ارائه خدمات نسخ خطی از سوی مرکز تحقیقات.
3-   واریز هزینه برای متقاضیان از ایران به شماره حساب0416033994  به نام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عهده بانک تجارت شعبه ابوزر غفاری مشهد کد 4160
4-   واریزهزینه برای متقاضیان پاکستان به صورت نقدی می باشد.
5-   واریزهزینه برای متقاضیان خارج از  ایران و پاکستان از طریق پرداخت به حساب رایزنی های فرهنگی و یا سفارتخانه های کشور متبوع انجام خواهد شد.
6-   ارسال تصویر فیش واریزی به مرکز تحقیقات به شماره واتساپی 00923366775396و یا به ایمیل
iran.ghanjbaksh@gmail.com.
7-   ارسال فایل نسخه خطی حداکثر 20 روز پس از دریافت  فیش واریزی.

نحوه محاسبه هزینه ارائه خدمات:
1-    برای هر صفحه دیجیتالی از نسخ خطی  مبلغ  20 روپیه (به ارز کشور پاکستان) و معادل آن به ریال، دلار  و یا یورو در نظر گرفته و محاسبه میشود.
2-   استادان دانشگاه ها، محققین،  پژوهشگران به ویژه در رشته های زبان فارسی و یا مراکزی که دارای تفاهم نامه همکاری دوجانبه با مرکز تحقیقات می باشند با تایید رئیس مرکز تخفیف ویژه در نظر گرفته می شود.

سایر موارد:
•  چنانچه منشورات الکترونیکی با حذف نام مرکز تحقیقات و بدون ذکر منبع در مقالات و سایر مراکز انتشار یابد، دارای پیگرد قانونی می باشد.
•   تکثیرغیر مجاز تولیدات قابل بررسی و دارای پیگرد قانونی می باشد.
•  هرگونه چاپ نسخ خطی مرکز باید با پرداخت هزینه های مربوطه و دریافت مجوز کتبی از مرکز انجام شود، در غیر اینصورت دارای پیگرد قانونی می باشد.

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
برگزاري گردهمایی بزرگ خواهران، جشن میلاد مسعود صدیقه کبری (س) و مراسم بزرگداشت، جايگاه و مقام زن در مولتان-پاکستان (بهمن ماه 1400)
همزمان با سالروز ولادت دخت گرامی نبی مکرم اسلام، آیین بزرگداشت سالروز تولد بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (س)، روز زن و سالروز تولد حضرت امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران به میزبانی مدرسه شهید مطهری و جامعه خدیجه الکبری برگزار شد.
 ٠٧:٤٤ - سه شنبه ٥ بهمن ١٤٠٠ - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاري مراسم و بزرگداشت جايگاه و مقام حضرت فاطمه (س) و روز زن در پاکستان
برگزاری یادواره شهید سردار سلیمانی در پاکستان
گفت وگوی فرهنگی و بین ادیانی/ رایزن فرهنگی ایران و هیات کلیساهای پاکستان دیدار کردند

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.