يکشنبه ٢٣ خرداد ١٤٠٠
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
برج میلاد - تهران
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 397903
 بازدید امروز : 226
 کل بازدید : 1776698
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 6.8864
اخبار > گزارش هم اندیشی علمی انجمن ادبی فارسی «بررسی چگونگی شعر فارسی از اوائل قرن نهم تا پایان قرن يازدهم هجری


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش هم اندیشی علمی انجمن ادبی فارسی «بررسی چگونگی شعر فارسی از اوائل قرن نهم تا پایان قرن يازدهم هجری

به نام خداوند جان و خرد

گزارش هم اندیشی علمی

انجمن ادبی فارسی

 

«بررسی چگونگی شعر فارسی

از اوائل قرن نهم تا پایان قرن یازدهم هجری»

 

 

روز یکشنبه 28 تیر 1388هـ.ش برابر با 19 ژوئیه 2009م هم اندیشی علمی انجمن ادبی فارسی «بررسی چگونگی شعر فارسی از اوائل قرن نهم تا پایان قرن یازدهم هجری» باهمکاری مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در تالار اجتماعات مرکز برگزار گردید.

این هم اندیشی علمی با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط آقای دکتر مهدی حسینی آغاز گردید. آن گاه سرپرست انجمن به جناب آقای ماشاءالله شاکری سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران ریاست محترم اجلاسیه، جناب آقای صاحب فصول رایزن محترم فرهنگی سفارت ج.ا.ایران و همچنین به مقاله نویسان، سخنسرایان و عموم حضار محترم خیر مقدم عرض کرد.

مقاله نویسان و سخنرانان این هم اندیشی علمی پژوهشگران و استادان پاکستانی، افغانی و ایرانی از جمله آقای مظفر کشمیری استادیار دانشگاه بین المللی اسلامی، خانم وجیهه حفیظ مربی زبان فارسی دانشکدۀ دخترانۀ دولتی فدرال راولپندی، آقای دکتر مهدی حسینی مسؤول کتابخانه گنج بخش مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان، دکتر سیده چاند بی بی استادیار زبان فارسی خانۀ فرهنگ ج.ا.ایران راولپندی، خانم زاهده لودهی مدیر گروه فارسی دانشکدۀ دخترانۀ دولتی ستلائت تاؤن راولپندی، خانم رابعه کیانی مربی گروه فارسی دانشکدۀ دخترانۀ دولتی فدرال ایف سیون تو اسلام آباد، خانم شگفته یسین عباسی دانشجوی دورۀ دکتری دانشگاه تهران، آقای لعل محمد مینگل استادیار دانشگاه ملی زبانهای نوین، سید مرتضی موسوی مدیر فصلنامۀ دانش و سرپرست انجمن ادبی فارسی و جناب آقای سید مرتضی صاحب فصول میهمان ویژه، جناب آقای ماشاءالله شاکری ریاست محترم اجلاسیه بوده اند. آقایان علی اکبر نجوا و جاوید اقبال قزلباش سروده های خود را عرضه داشتند.

 

آقای مظفر کشمیری در ضمن ارایۀ مقالۀ پژوهشی «شرح زندگانی، آثار و سبک اشعار ظهور ترشیزی» دربارۀ احوال ظهوری تا دورۀ جوانی در ایران قبل از مسافرت به شبه قاره و احمدنگر اطلاعاتی بدست داد. در ضمن آثارش فاش ساخت که ظهوری ترشیزی دو اثر باهمکاری ملک قمی به سلک تحریر درآورد. در دیوان شعر بیشتر به تغزل توجه داشت. اما در اصناف دیگر از جمله مثنوی آثاری دارد. در نثر "سه نثر" اثر مستقل معروف اوست و از نثر دوم نمونههایی عرضه داشت.

خانم وجیهه حفیظ در مقالۀ ادبی خود باعنوان «احوال و آثار و سبک اشعار طالب آملی» نخست شرح زندگانی طالب را در زادگاه آمل، سپس در اصفهان، کاشان، آن گاه مراجعت به آمل و حرکت وی به صوب مرو، قندهار و از همان جا به شبه قاره و از طریق آگره به سورت و سایر نقاط آن دیار تبیین داشت. طالب در میان سالگی در 1035 یا 1036 هـ.ق در شبه قاره بدرود حیات گفت. دیوان چاپی طالب بهمّت آقای طاهری شهاب شامل 22968 بیت از اصناف مختلف سخن است اما بخش اساسی غزلهای اوست. مثنویهایش قضا و قدر، سوزوگداز و جهانگیر نامه عنوان دارد. مضافاً بر آن 755 رباعی نیز دارد.

آقای دکتر مهدی حسینی در مقالۀ پژوهشی خود باعنوان «زندگانی و سبک شعر عرفی شیرازی» شرح احوال عرفی را دروهلۀ اول در زادگاه خود تا سن سی و شش سالگی تبیین داشت. پس از انتقال به هند با دربارهای اکبر، جهانگیر، و با امرایی نظیر ابوالفتح گیلانی، فیضی فیاضی اکبر آبادی و عبدالرحیم خانخانان پیوندهای نزدیکی داشت و قصاید غرّایی سرود. دیوان چاپی او در حدود چهارده هزار بیت در اصناف گوناگون سخن است و در شبهقاره چند دفعه و در ایران یک دفعه تا مدتی پیش چاپ خورده بود.

خانم دکتر سیده چاند بی بی در مقالۀ ادبی باعنوان «احوال و اشعار وحشی بافقی» غیر از تبیین دربارۀ موضوع به این نکته  توجه داشت که وحشی در دوره ای که معاصرانش اغلب به سرزمین شبه قاره منتقل می شدند، تمام عمر خود را در موطن بسر برد. وحشی در اواسط نیمۀ اول قرن دهم در بافق به دنیا آمد. تحصیلات را در یزد و پیش شرف الدین علی یزدی داشت. تاریخ وفات اُورا در 991 گزارش کرده اند. دیوان وی را دانشمند معاصر حسین نخعی در 1342 با یک مقدمۀ مبسوط و تحشیۀ دقیق چاپ کرده است.

خانم زاهده لودهی در مقالۀ تحقیقی خود «زندگانی و آثار فیضی فیاضی اکبر آبادی» دربارۀ نفوذ فیضی فیاضی که دومین ملک الشعراء دربار اکبر شاه بود، سخن گفت. در اصناف گوناگون سخن چیرگی وی بمنصّۀ ظهور رسیده است. در مثنوی سرایی نیز دست داشته است. فیضی به نثر نیز آثاری بجایی گذارده است.

خانم رابعه کیانی در مقالۀ علمی «احوال و اشعار نظیری نیشابوری» دربارۀ چگونگی زندگانی نظیری در موطن خود بازگفت. آن گاه باسلاطین وامرا که در شبه قاره با آنان در ارتباط بود تبیین نمود. یکی از مختصّات نظیری فعالیت وسیع وی در زمینۀ تجارت و بازرگانی بود. در نیتجه تمام عمر در مرفه الحالی گذراند و برخی سخنوران معاصر را سرپرستی نیز می کرد.

خانم شگفته یسین عباسی در مقالۀ پژوهشی خود باعنوان «احوال، آثار و سبک شعر صائب تبریزی» زندگانی صائب را پیش از انتقال به شبه قاره، بمدّت شش سال در هند و بقیۀ زندگانی را در ایران بخصوص در اصفهان که در همان جا بدرود حیات گفت، تبیین داشت. او خاطر نشان ساخت که صائب یکی از سخنسرایان کثیر الاثار زبان فارسی است که تعداد ابیات وی را تا صد و بیست هزار گزارش کرده اند. یکی از ویژگیهای شعر صائب قبول عامۀ مردم در ایران و هند است که نشانه آن را در این امر ملاحظه می کنیم که تعدادی از مصرع ها و ابیات وی در جامعه جنبۀ مثل پیدا کرده است.

 

آقای لعل محمد مینگل در مقالۀ ادبی «احوال و آثار شاه نعمت الله ولی» عارف نامی را مشروحاً بیان داشت. ازاین که افکار عارفانۀ شاه نعمت الله طی قرون متمادی مورد توجه جامعۀ فارسی دان در خارج از ایران هم بوده است، ناطق ابیاتی منتخب از شعر نعمت الله را قرائت نمود.

«احوال و اشعار سید قاسم انوار» موضوع مقالۀ پژوهشی سید مرتضی موسوی بود. سال ولادت او 757 هـ.ق و اسم کامل وی علی بن نصیر بن هارون بن ابی القاسم الحسینی تبریزی مشهور به قاسمی گزارش گردیده است. از عنفوان جوانی در طریقۀ صفی الدین اردبیلی پیوست و به فرزندش صدرالدین موسی ارادت داشت. اسفار وی به گیلان، خراسان ، سمرقند و اقامت در مراجعت در خرجردجام تبیین گردید. در خانقاهی که در آن جا بناء کرده بود، بخاک سپرده شد. کلیات سید قاسم انوار را استاد سعید نفیسی با یک مقدمۀ 112 صفحه ای با تحشیۀ گسترده در 1337 در تهران بچاپ رسانیده بود که نشانگر اهمیت افکار عارفانه او بوده است.

شاعران نامبرده سروده های موضوعی را درمیان برنامه ارایه دادند.

جناب آقای صاحب فصول در گفتار پژوهشی خود نفوذ زبان فارسی را در تُرکیه کنونی که در قرنهای گذشته دربار عثمانی و آسیای صغیر نامیده میشد، شرح دادند و دراین ضمن غزلهای منتخب از شعر جم سلطان شاهزادۀ ترک که متولد 864 هـ. و متوفی 900 هـ که اولین فارسی سرای امپراطوری عثمانی و فرزند سلطان حسین فاتح می باشد را تشریح نموده. ایشان مجموعۀ اشعار جم سلطان را که در تهران اخیراً منتشر شده معرفی کردند و خاطر نشان ساختند که یکی از استادان ترک آقای عبدالرحمن ناجی طوقماق تصحیح و تحشیه این مجموعه را برای اخذ دکترای ادبیات فارسی از دانشگاه تهران سالهای قبل انجام داده است.

در ضمن خطابۀ ریاست جناب آقای ماشاءالله شاکری سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران از سطح علمی مقالات ارایه شده ابراز خرسندی کردند و خاطر نشان ساختند که نفوذ و مقبولیت افکار شاعرانی که در قرون مورد نظر می زیستند همزمان در شبه قاره، آسیای میانه، افغانستان و ایران محسوس میگردید. دراین زمینه صائب را می توان به عنوان نمونه قلمداد کرد که اشعارش حتی در حین حیاتش در سرزمین های فارسی زبان مورد توجه بوده است. جناب آقای شاکری ابیاتی چند از غزلهای صائب را اقتباس و قرائت کردند.

اعضای رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران، خانۀ فرهنگ راولپندی، پژوهشگران و استادان دانشگاه های ملی زبانهای نوین و بین المللی اسلامی و دانشکده های راولپندی و اسلام آباد، ادیبان و علاقه مندان به ادب فارسی پاکستانی و افغانی شهروند اسلام آباد و راولپندی. دراین هم اندیشی علمی حضور داشتند. گروه فیلمبرداری نمایندگی فرهنگی ج.ا.ایران جهت تهیه فیلم  ازاین اجلاسیۀ علمی اقداماتی معمول داشت. در پایان برنامه از شرکت کنندگان پذیرایی به عمل آمد.

 

تهیه کنندۀ گزارش

سید مرتضی موسوی


يکشنبه ٤ مرداد ١٣٨٨    /    شماره : ٥٣٧٩٣٩    /    تعداد نمایش : ٦٤٤٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
پيام آقاي ابوذر ابراهيمي، رياست محترم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رئيس شوراي سياست گذاري و همآهنگي گفتگو اديان جمهوري اسلامي ايران به رهبران ديني و شخصيت هاي سرشناس مختلف جهان به مناسبت مسئله فلسطين و جنايت رژيم صهيونيستي در غزه
زندگی در پرتو صلح و آرامش موهبتی الهی است که خداوند آن را به بشر ارزانی داشته است اما متاسفانه این موهبت الهی امروزه از سوی برخی، در معرض تهدید قرار گرفته و حق اعطا شده از سوی خداوند، باظلم و جنایت از آنان ست.انده می‌شود.این روزها شاهد هستیم که دست به خون آغشته رژیم اشغالگر صهیونیستی بار دیگر به خون کودکان و زنان و غیر نظامیان بی‌گناه آغشته شده و در کمال تعجب این اقدام سبعانه در برابر دیدگان مدعیان دموکراسی و حقوق بشر انجام می‌شود و سکوت آنان را در پی دارد. این جنایت بشری روح همه مردم صلح‌جو در سراسر جهان را جریحه‌دار کرده است. انتظار دارد رهبران ادیان جهانی در برابر این اقدام شرم‌آور سکوت روا ندارند و مطابق با اصولی‌ترین آموزه‌های دینی در دفاع از مظلوم و خاموش کردن آتش شعله‌ور شده این جنایت اقدام موثری انجام دهند.
 ١٥:١٨ - دوشنبه ٢٧ ارديبهشت ١٤٠٠ - نظرات : ٠متن کامل >>
سخنرانی تلویزیونی به مناسبت روز جهانی قدس
بیانات در محفل انس با قرآن کریم
شماره جدید فصلنامه علمي، پژوهشي «دانش» با صاحب امتیازی مركز تحقيقات فارسي ايران و پاكستان منتشر شد.

 

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.