شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
حافظ شیرازی
آب و ھوا

آمار بازدید

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 10402
 بازدید امروز : 216
 کل بازدید : 1975921
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 2.0941
دانشگاه نومل اسلام آباد

 

معرفی دانشگاه ملی زبانهای نوین - اسلام آباد

فهرست ............................................................................................................................................. صفحه

1- تاریخچه ...................................................................................................................................     2

2- موقعیت جغرافیایی .........................................................................................................      3

3- ساختار مدیریتی ................................................................................................................     4

4- برنامه های آموزشی .....................................................................................................     5

5-امکانات.........................................................................................................................................  6  -  8

6- معرفی گروه زبان فارسی......................................................................................    9 - 10

تاریخچه

دانشگاه نومل در سال 1970 ميلادي به عنوان آموزشگاه تدريس زبان هاي خارجي كار خود را با هدف كمك به تفاهم  زبانی افراد مختلف  و آموزش افسران جوان ارتش آغاز كرد.اين آموزشگاه با تلاش هاي فراوان و استاندارد نمودن سطح آموزشي و فعال شدن در بخش هاي مختلف، به عنوان دانشگاه مطرح شد. در سی و دو سال اول با نام  مؤسسه ملی زبانهای نوین وابسته به دانشگاه قائد اعظم فعالیت می نمود.  بخش های فارسی، عربی و انگلیسی به عنوان اولین گروه های آموزشی فعالیت خود را آغاز کردند.  این مؤسسه در سال 1999ميلادي به عنوان دانشگاه نومل نامگذاري گرديد.

آقای ژنرال احمد عزیز خان از سال 1998 رییس موسسه  واز سال 1999 تا  نیمه اول 2011 به عنوان رییس دانشگاه عهده دار این مسئولیت بود. دانشگاه در حال حاضر با بيش از 19 رشته ي تحصيلي در سطوح مختلف فعاليت مي کند ورییس آن ژنرال مسعود الحسن است . وجه امتياز دانشگاه کم نظير بودن بخش آموزش زبان آن است. دانشگاه نومل در حال حاضر 26 (بيست و شش) زبان رسمي را آموزش مي دهد كه این شرایط آموزشی در دانشگاه ديگري بدين گستردگی از نظر كمي و كيفي وجود ندارد.

موقعیت جغرافیایی

            دانشگاه نومل در جنوب شرقي اسلام آباد و در دامنه ارتفاعات سرسبز مارگاله در قسمت9)  H) بخش دانشگاهی این شهر قرار دارد . مساحت دانشگاه نزديك به 25 هكتار و قابليت پذيرش 10000(ده هزار) دانشجو را داراست. دانشگاه داراي 6 ساختمان است . كتابخانه دانشگاه با 90000 ( نود هزار) جلد كتاب در فضاي دانشگاه پيش بيني شده است و هر بخش داراي يك كتابخانه تخصصي است.زمین اهدایی مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان( 12 هکتار ) در نزدیکی این دانشگاه است.

            شعبات دانشگاه:دانشگاه نومل هفت شعبه در شهرهاي كراچي، لاهور، فيصل آباد، پيشاور، كويته، مولتان و حيدرآباد دارد.

ساختار مديريتي

            در دوره پیشین رئيس جمهور پاكستان رياست دانشگاه (Chancellor) و وزير آموزش دولت فدرال نیابت رياست دانشگاه (Pro chancellor) را بر عهده داشتند.  اما اکنون ریاست افتخاری دانشگاه به عهده فرمانده ارتش پاکستان است و ریاست اجرایی دانشگاه به عهده ژنرال مسعود الحسن است.  برنامه هاي دانشگاه زير نظر هيات عالي تدوین  و ابلاغ می گردد.

ژنرال مسعود الحسن ریاست فعلی دانشگاه نومل

 

برنامه هاي آموزشي

1- دوره دكتري در 15 رشته  2- دوره کارشناسی ارشد در 19 رشته

3- دوره کارشناسی   4- دوره کاردانی   5- دوره غير حضوري

6- دروه هاي شبانه  7- دوره مكاتبه اي   8- دوره تابستاني

زبان هاي آموزشي

 زبان های عربي، اندونزيايي ، بلوچي، چيني، دري،انگليسي، فرانسه، آلماني، يوناني، هندي، ايتاليايي، ژاپني، كشميري، قزاقي، قرقيزي، فارسي، پشتو، پنجابي، روسي، سندي، اسپانيايي، تاجيكي، تركمني، تركي، اردو و ازبكي در دانشگاه تدریس می گردد.  همچنين دوره هاي ترجمه برای علاقه مندان برگزار می شود.

رشته هاي تحصیلی:

1. مديريت اقتصادي 2. حقوق 3. فلسفه 4. هنر 5. رایانه 6. روابط بين الملل 7. بازاريابي

8. تاريخ 9. آموزش  10. پاكستان شناسي و ...

تقويم آموزشي دانشگاه:

پذيرش دانشجو دو بار در سال  در ماه های ژوئيه و دسامبر صورت می گیرد.

* درحال حاضر 400 دانشجو خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند که از این تعداد 4 نفر ایرانی هستند.

امكانات

خوابگاه: این دانشگاه سه خوابگاه برای استفاده دانشجویان دارد.

رستوران: رستوران در دو طبقه براي تهیۀ غذاي تازه به دانشجويان ، كارمندان و ميهمانان دانشگاه، پيش بيني شده است.

بخش اطلاع رساني: رایانه  با امكانات ارتباطات اينترنيتي در دسترس دانشجويان ، دانشگاه مي باشد.

كتابخانه: ساختمان کتابخانه  با بيش از 90000( نود هزار) جلد كتاب در دسترس دانشجويان مي باشد.

كتابخانه سازمان ملل: جديداً دفتر سازمان ملل در پاكستان كتابخانه اي را با بيش از ده هزار كتاب براي محققين و علاقه مندان دراختيار دانشگاه قرارداده است.

رادیوی FM: مرکز رادیویی دانشگاه از سال 2006 میلادی  با رویکردهای ذیل راه اندازی شده است.

مخاطبین: اعضای هیئت علمی، دانشجویان، عموم مردم

شعاع پخش امواج :  امواج دیجیتالی FM  به شعاع 17 کیلومتر در شهرهای اسلام آباد ، راولپندی  و حومه این دوشهر قابل دریافت می باشد.

سمعي و بصري :

             این واحد يكي از مجهز ترين و زيبا ترين واحد های سمعي و بصري در بين دانشگاه های پاکستان است.  نكته قابل توجه در اين دانشگاه ، ارتباطات مستمر با سفارت خانه ها و مراكز فرهنگي كشورهاي مختلف است كه زبان آنان در این دانشگاه تدريس می شود . مراسم مختلفي از طرف اين مراكز جهت دانشجويان برگزار مي گردد تا با اين عمل دانشجويان را با فرهنگ و آداب و رسوم خود آشنا نمايند و همچنين علاقه و اشتياق دانشجويان را براي ياد گيري زبان افزايش دهند.

آمفي تئاتر، مسجد، آزمايشگاه زبان، بخش انتشارات از ديگر امكانات دانشگاه است.

معرفی گروه زبان و ادبیات فارسی

            گروه فارسی از بدو تأسیس مؤسسه ملی زبانهای نوین ( 1971)  زیر نظر دکتر غلام سرور رییس بازنشسته دانشگاه کراچی  فعالیت خود را آغاز کرد و در ابتدا برای دوره های  دیپلم  و مترجمی  پذیرش دانشجو انجام شد.پس از آن با حضور  خانم دکتر صغری شگفته استادیار گروه فارسی دانشگاه کراچی دورۀ کارشناسی ارشد نیز برگزار گردید . وی به مدت  بیست و پنج سال خدمات ارزنده ای به عنوان ریاست گروه فارسی و استاد   در حوزه  زبان وادبیات فارسی ارائه کردند و تقریباً  دو هزار نفر در دوره های مختلف زبان فارسی فارغ التحصیل شدند و پس از ایشان فارسی آموختگان همین دانشگاه که دکترای خود را از دانشگاه تهران اخذ کرده بودند به عنوان  استاد در دانشگاه استخدام شدند. در دهۀ اخیر،  نخست  دکتر مهر نور محمد خان سپس دکتر محمد سرفراز ظفر و خانم دکتر طاهره پروین اکرم  ریاست گروه را به عهده داشته اند .

            در سال 2010 میلادی با پیگیری ها و زحمات همین گروه قرارداد تاسیس اتاق ایران شناسی و تجهیز آزمایشگاه زبان بین دانشگاه و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران  منعقد گردید و در همین سال اتاق مناسبی به این مهم اختصاص یافت . رایزنی فرهنگی با همکاری مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان اتاق مناسبی با تجهیزات لازم آماده نمود و  هم زمان شورای گسترش زبان فارسی آزمایشگاه زبان را تجهیز نمودند و سرانجام در سال 2011 به همت آقای علی آقا نوری  سرپرست رایزنی فرهنگی و ماشاالله شاکری سفیر  کشورمان در زمان ریاست پیشین دانشگاه آقای دکتر احمد عزیز خان این مراکز افتتاح شدند.

            خدمات ارزنده آقای دکتر علی میرزایی استاد اعزامی از وزارت علوم ج.ا.ایران در خصوص  فعال نمودن این گروه در سالهای اخیر  در خور سپاس است. وی از سال 2009 میلادی به این دانشگاه معرفی شده و تا کنون علاوه بر تدریس ، در حوزه های  گوناگونی همانند تصویت سرفصل های آموزشی زبان فارسی ، تجهیز اتاق ایران شناسی و برگزاری مناسبتهای مختلف فرهنگی در دانشگاه نومل نقش مؤثری ایفا کرده اند.

 

تهیه و تنظیم : حمید نوروزی 

 

 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
زبان فارسی پل فرهنگی و ادبی مطمئنی بین ایران و پاکستان است
روز چهارشنبه مورخ 21 اردیبهشت ماه سال 1401 مراسم افتتاح دوره جدید آموزش زبان فارسی و آموزش خطاطی نستعلیق به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در اسلام آباد و نمايندگي بنياد سعدي در پاكستان با هدف توسعه و ترویج زبان فارسي افتتاح شد.
 ١٣:٥٢ - شنبه ٢٤ ارديبهشت ١٤٠١ - نظرات : ٠متن کامل >>
اجلاس دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام با حضور ایران در پاکستان گشایش یافت
کتاب « گزیده شعر فلسطین» در پاکستان منتشر شد/ فلسطین از منظر شاعران پاکستان
رایزن فرهنگی ایران درپاکستان: روز قدس رسوایی رژیم صهیونیستی وحامیان آن را رقم می‌زند

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.