شنبه ٠٧ خرداد ١٤٠١
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
برج آزادی
آب و ھوا

آمار بازدید

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 7599
 بازدید امروز : 303
 کل بازدید : 1976008
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 2.1441
فرهنگستان ادبیات پاکستان

فرهنگستان ادبیات پاکستان

تاریخچه:

          حکومت پاکستان در ماه ژولای سال 1976 میلادی فرهنگستان ادبیات پاکستان را به عنوان یک سازمان مستقل و تحت نظارت وزارت آموزش این کشور تاسیس نمود در سال 1978م اهداف و برنامه های فرهنگستان تمرکز و معطوف نمودن به کارهای خود همراه با نتیجه یابی قطعی اعلام گردید. در این سال هیات مدیره این سازمان تاسیس گردید. در همین سال رئیس جمهور پاکستان باتوجه خاص به این سازمان و مسولین و اعضای موسس آن ، آنان را موردتشویق قرار داد آقای دکتر اشتیاق حسین قریشی (مرحوم) اولین رئیس اعضای موسس سازمان منتخب گردید. درمیان اعضا موسس می توان از آقای ای.کی.بخاری، آقای حفیظ جالندهری ، آقای سید رسول رسا، آقای پروفسور احمد علی ، آقای ندیم قاسمی، آقای شریف کونجایی و آقای دکتر ان.ای.بلوچ از ادبیان زبانهای مختلف پاکستان نام برد در دسامبر سال 1980م آقای دکتر شفیق الرحمان به عنوان اولین مسوول سازمان فرهنگستان ادبیات پاکستان منتخب گردید و پس از آقای دکتر شفیق الرحمان آقایان ، پروفسور پریشان ختک، احمد فراز، غلام ربانی ، فخرزمان، نظیر ناجی مسئولین این سازمان منتخب گردیدند از ماه ژون سال 2000م مسئولیت این سازمان برعهده دکتر افتخار عارف می باشد.
این سازمان دارای یک مسئولیت مدیر کل نیز می باشد درمیان این مسئولین اشخاص برجسته ای همچون آقایان احمد فراز (مدیر پروژه) ، مسیح الدین احمد صدیقی، غلام ربانی، افتخار عارف، مژاد الاسلام، سلیم اختر کیانی، خالد اقبال یاسر، مولابخش لندو و گلزار احمد را می توان نام برد . آقای محمد انور خان در حال حاضر مدیر کل این سازمان می باشد.
هیات مدیره فرهنگستان:
           هیات مدیره سازمان برای اولین بار در سال 1978م مشخص گردید. حکومت پاکستان هر ساله اعضای هیات مدیره را تعیین می نماید. ادبیان برجسته کشور از هر ایالت، نماینده ای از وزارت آموزش، نماینده ای از وزارت دارایی، نماینده ای از وزارت آموزش عالی و نماینده ای از صنف چاپخانه داران کل کشور از اعضای هیات مدیره می باشند. مسوول سازمان به عنوان رئیس هیات مدیره و مدیر کل سازمان به عنوان معاون هیات مدیره می باشند. اعضای هیات مدیره درحال حاضر عبارتند از آقایان افتخار عارف (مسوول)، محمد انور خان (مدیرکل) قاضی دکتر جاوید اقبال ، دکتر نبی بخش بلوچ، عارف مجید، سید محمد افضل، دکتر محمد اسلم فرخی، دکتر شاه محمد ماری، زبیر سعید ملک ، فتح محمد ملک و خانم ها ، دکتر سلمی شاهین و خانم خالده حسین .
اهداف :
الف)- مشخص نمودن موضوعات تحقیقی به ترتیب اولویت و نیاز روز و بر همچنین عهده گرفتن مسوولیت پروژه های تحقیقاتی درزمینه های ادبیاتی.
ب)- ارزیابی فعالیتهای دانشمندان رشته های ادبی و موسسات عالی در این زمینه، بررسی موشکافانه پروژهای مختلف آنان و تامین کمک هزینه های مختلف بلاعوض.
ج)-تشکیل کمیته مخصوصی جهت ترجمه کارهای برجسته ملی و بین المللی به زبانهای رایج پاکستان جهت آشنایی هرچه بیشتر مردم بخش های مختلف پاکستان باکارهای ادبی برجسته.
د)- سرپرستی پروژه های کلیدی و اعتباری همچون: چاپ فرهنگهای لغت ، دائره المعارف های گوناگون وغیره چه در زبان ملی پاکستان (اردو) و چه در زبانهای منطقه ای و محلی پاکستانی.
ذ) تاسیس آزمایشگاه های زبان کتابخانه های زبان و ادبیات و مرکز نگهداری کارهای تحقیقاتی برای سهولت محققان و پژهشگران.
ر)- سرپرستی و معرفی ابزارهای مناسب برای ایجاد روشهای نو در فنون نویسندگی.
ز) معرفی ابزارهای مناسب و سیاست گذاری مناسب برای معرفی هرچه بیشتر و بهتر فرهنگ ادبی پاکستان به کشورهای خارجی.
ص) تدوین مجلات ادبی به زبان اردو
ش)- تشکیل کمیته های ویژه برای راهنمایی و بررسی پروژه ها و حوادث مختلف ادبی
ص) معرفی شخصیتهای برجسته ادبی برای جوایز و اهدای نشان های ادبی
ض) مشاور دولت در تعیین سیاستها و برنامه های مختلف در زمینه های ادبی.
ط) شناسایی ادیبان و نویسندگان برتر و معرفی آنان به مردم و همچنین چاپ کارهای برجسته ادبی آنان
ظ) پشتیبانی مالی به نویسندگان کم بضاعت وحفظ حقوق نوشته های آنان
ع)دادن سفارش برای ارتقای صنعت چاپ ونشر کشور
فعالیتها و برنامه های سازمان فرهنگستان:
انتشارات: سازمان فرهنگستان ادبیات پاکستان تا به حال تعداد فراوانی از مقالات، کتب و کارهای تحقیقاتی، ترجمه های گوناگون و مجلات ادبی را برای ارتقای سطح ادبی کشور و همچنین معرفی وشناساندن کارهای تخلیقی و تحقیقی ادیبان کشور به مردم و سایر کشورها به چاپ رسانده است به عنوان مثال این سازمان تا به امروز 172 کتاب در موضوعات مختلف ادبی به چاپ رسانده است.
فصل نامه ادبیات به زبان اردو:
نخستین شماره از فصل نامه ادبیات در ماه ژولایی سال 1987م به چاپ رسید و از آن به بعد تا به امروز به طور منظم در حال چاپ می باشد در طی این سالها نثرهای گوناگون، شعرها و داستانهای متعدد نویسندگان پاکستانی در داخل و خارج (زبان اردو) ترجمه های شاهکارهای ادبی و هزاران کارهای ادبی دیگر تزئین بخش این فصلنامه بوده است . علاوه بر رونمایی و معرفی کارهای ادبی در زبان اردو به چاپ و اختصاص بخش های ویژه برای زبانهای محلی پاکستان همچون پشتو- سرائیکی – هندکو- کوه وار- بلتی – بلوچی- براهوی – سندهی – و پنجابی نیز همت گماشته که کاری درخور تحسین به شمار می آید چاپ داستانهای گوناگون ، غزلهای متعدد و مطالب ادبی اسلامی از دیگر مشخصه های این فصلنامه می باشد.
چاپ شش شماره فشرده از جمله با در برداشتن منتخبی از کارهای شاهکار های ادبی درجهان و چاپ دو شماره مخصوص ادبیات زنان که یکی به بررسی کارهای ادبی خلق شده توسط زنان کشورهای عضو سارک و دیگری به بررسی کارهای ادبیاتی توسط بانوان پس از تشکیل پاکستان از دیگر مشخصات این فصلنامه می باشد.
مجله شش ماهه ادبیات پاکستان(انگلیسی)
فرهنگستان ادبیات پاکستان جهت شناساندن ادبیات این کشور به خوانندگان خارجی مجله ای به نام ادبیات پاکستان را نیز هر شش ماه یک بار به چاپ می رساند . نسخه های فراوانی از این مجله به کشورهای خارجی و سازمان های خارجی مستقل در کشور ارسال می گردد این مجله معرف خوبی از فرهنگستان ادبی پاکستان و زبانهای محلی آن می باشد بخشی از این مجله مختص نویسندگان زبان انگلیسی می باشد.
اولین شماره از این مجله در سال 1992 میلادی به چاپ رسید و تا به امروز بدون هیچ توقفی به طور منظم در حال چاپ می باشد چاپ منتخبی از کارهای ادبی زنان پاکستان خلاصه ای از کنفرانس های دانشمندان در نقاط مختلف جهان، شناساندن نویسندگان انگلیسی زبان پاکستانی و آثار آنان اختصاص بخش ویژه ای برای نویسندگان کشورهای عضو (سارس) منتخبی از شعرهای شاعران پاکستانی و منتخبی از نشرهای نویسندگان پاکستانی ، ازجمله مواد و مطالب این مجله مخصوصاً شماره های ویژه آن بوده است.
مجله شش ماهه ادبیات پاکستانی:
          مجله شش ماهه دیگری به نام ادبیات پاکستانی توسط فرهنگستان ادبیات پاکستان به چاپ می رسد که به بررسی نوشته های زبانهای پنجابی ، سندهی، پشتو، سرائیکی ، هندکو، کوهوار ، بلتی، بلوچی، براهوی ، شنا، کشمیری و گجری می پردازد.
اخبار ماهانه:
          اخبار ماهانه به بررسی و گزارش رویداد های ادبی گوناگون در داخل کشور، کارهای ادبی دانشوران و فعالیتهای فرهنگستان ادبیات پاکستان می پردازد. این اخبار به صورت ماهانه از سال 1983 میلادی آغاز گردید گزارش برنامه های ادبی مختلف در داخل و خارج از کشور وچاپ عکس های محافل گوناگون ادبی ، از جمله مشخصات این اخبار ماهانه می باشد.
شرح حال آثار ادبی پاکستانی:
از دیگر کارها و فعالیتهای این فرهنگستان چاپ شرح حال آثار ادبی ممتاز و کتابهای ادبی در زبانهای اردو ، انگلیسی و دیگر زبانهای پاکستان می باشد که هر ساله فهرستی از آنان به بازار می آید تابه حال شرح حال های بسیاری از کتب متعدد که به زبانهای محلی به چاپ رسیده اند، تامین گردیده و در دسترس علاقه مندان و محققان قرار گرفته است فصلنامه دیگری به نام ادبیات نیز به زودی به چاپ خواهد رسید.
انتخاب نوشته های ادبی زبانهای پاکستان:
چاپ نوشته های منتخب ادبی زبانهای گوناگون پاکستانی از سال 1990م آغاز گردید تاکنون طی این برنامه 3 کتاب: پاکستانی ادب (مجموعه شاعری) پاکستانی ادب ( مجموعه ای از نثر) و شرح حال ادبیات پاکستانی به چاپ رسیده است.
منتخبی از نثر و شعر ادبیات پاکستان:
هر ساله دو کتاب توسط این فرهنگستان به نامهای "منتخبی از نثر و شعر ادبیات پاکستان" به چاپ می رسد این دو کتاب یکی متعلق به منتخب نثرهای نویسندگان پاکستانی و دیگری به منتخب اشعار پاکستانی می باشد . این انتخاب از نثرها و شعرهای مختلفی که در کتابها ، مجلات ، روزنامه ها و نوشته های پراکنده در طول سال به چاپ می رسد جمع آوری می گردد.
انتشارات دیگر:
          علاوه برکتابها و موضوعات نامبرده در بالا، چاپ مقالات ادبی گوناگون کتابها و نوشته های تحقیقاتی زندگی نامه شعرا ، چاپ نوشته ها و شخصیت شناسی اشخاص در مواقع مراسم جشن ولادت و یاسالگرد رحلت آنان همچون در سالگرد علامه اقبال ، نوشته های ادبی جهان و ترجمه های آن وغیره از دیگر فعالیتهای چاپ و نشر این فرهنگستان می باشد.
چاپ و نشر آثار عارفان و شعرهای عرفانی:
ترجمه اشعار عارفانه شاعران چون مزید گنج شکر، شاه حسین، مخدوم شاه عنایت، خوشحال خان ختک، سلطان باهو، رحمان بابا، بلهی شاه، شاه عبدالطیف بهتایی، جام درک، وارث شاه، سچال سرمست، میا محمد بخش، مست توکلی، خواجه غلام فرید و سیان احمد علی نه تنها در زبانهای محلی پاکستان بلکه به زبانهای روز دنیا همچون انگلیسی، عربی، فرانسوی، روسی، چینی، اسپانیایی و فارسی از دیگر فعالیتهای این فرهنگستان ادب می باشد.
ترجمه و چاپ ادبیات جهان:
کمیته مخصوصی برای ترجمه آثار مشهور ادبیات جهان به زبانهای مختلف پاکستانی وهمچنین ترجمه آثار پاکستانی به زبانهای زنده دنیا در این فرهنگستان تشکیل گردیده است ترجمه آثار هنرمندان خارجی مخصوصاً از کشورهای آسیای مرکزی و کشور چین در زمره این ترجمه ها قرار دارد.
فعالیتهای ادبی:
          برگزاری مراسم معرفی کتاب، برگزاری شب شعر، برگزاری مراسم مخصوص در بزرگداشت ادیبان بزرگ، برگزاری اردوهای ادبی برمزار ادیبان نامی کشور، برگزاری نشستهایی با ادیبان نامور کشور، برگزاری نمایشگاه های کتاب، برگزاری سمینار های مختلف و هزاران نوع فعالیت دیگر نیز از برنامه های این فرهنگستان به شمار می رود و دانشمندان، شاعران ، نویسندگان و مردم علاقه مند از شرکت کنندگان این برنامه های فرهنگستان می باشند.
سمینار های ادبی:
یکی دیگر از فعالیتهایی که فرهنگستان برای ارتقای سطح ادبیات در کشور انجام می دهد و تاثیر بسزایی در شناخت حوادث ادبی و میزان رشد آن دارد برگزاری سمینار ها و کنفرانس های سالانه است در این کنفرانس صاحبان رای و اندیشه به بررسی و تحقیق آثار مختلف ادبی می پردازند و باگفتگو و مباحثه در های علم و آگاهی را به سوی دیگران می گشایند. این فرهنگستان تاکنون 7 سمینار داخلی و ملی و یک سمینار بین المللی ( در سال 1995) برگزار نموده است.
نمایشگاه های کتاب:
          برگزاری نمایشگاه های کتاب توسط فرهنگستان و شرکت در نمایشگاه های کتاب که توسط دیگر سازمان ها برگزار می شود از فعالیتهای سازمان می باشد دراین نمایشگاه ها به منظور ارتقای فرهنگ مطالعه کتابها با تخفیف های ویژه به فروش می رسد.
جوایز ادبی ملی:
          برنامه ها و فعالیتهای ادبی  با اهداء جوایز ادبی گوناگون رونق خاصی می یابد. این فرهنگستان نیز باتوجه به این موضوع جوایز ادبی فراوانی اهدا نموده و هر ساله مراسم های گوناگونی به منظور اهدای جوایز گوناگون ادبی برگزار می نماید که به برخی از آنان اشاره می گردد اهدای جایزه ادبی و ملی" هجره" به بهترین آثار ادبی کشور که از سال 1980م آغاز گردید.
-   مراسم و اهدای جایزه ادبی "کمال فن" که به بهترین نویسندگان و شاعران کشور در سال اهدا می گردد علاوه بر موفقیت مادام العمر، مبلغ500 هزار روپیه پول نقد جایزه این مراسم ادبی می باشد. این مراسم اهدای جایزه از سال 1997میلادی آغاز گردید و تا به حال آقایان احمد ندیم قاسمی (مرحوم) انتظار حسین، مشتاق احمد یوسف ، احمد فراز، شوکت صدیقی، منیر نیازی یوبو چاندنی نبی بخش بلوچ و خانم ادا جعفری برندگان این جایزه ادبی بوده اند.
-    جایزه "صوفی" ، شاه عبدالطیف بهتائی ، از دیگر جوایز ادبی با مبلغ 25 هزار روپیه می باشد که از سال 1998 م آغاز گردید و به محققینی اهدا می گردد که در مورد شخصیت عرفانی شاه عبداللطیف بهتایی بهترین تحقیقات را ارائه دهند دکتر نبی بخش بلوچ، آقای نبهون خان، آقای خالد سلیم، خانم دکتر امه کلثوم، و آقای محمد حسین کاشف از برندگان این جایزه ادبی می باشند.
-   علاوه بر جوایز ذکر شده مراسم اهدای جوایزی که در ذیل به آنها اشاره می گردد نیز هر ساله برگزار می شود و به بهترین کتابهای ادبی در زبان های اردو ، پنجابی ، سندهی ، بلوچی ، سرائیکی ، پشتو و انگلیسی اهدا می گردد.
-        جایزه ادبی باب اردو (پدر اردو) عبدالحق (بهترین نثر در زبان اردو)
-        جایزه ادبی – علامه اقبال ، ( بهترین مجموعه شعر در زبان اردو)
-        جایزه ادبی "وارث شاه" ( بهترین ادبیات در زبان پنجابی)
-        جایزه ادبی شاه عبدالطیف بهتائی، (بهترین در ادبیات سند)
-        جایزه ادبی خوشحال خان ختک " بهترین آثار در زبان پشتو"
-        جایزه ادبی " مست توکلی" " بهترین آثار در زبان بلوچی"
-        جایزه ادبی تاج محمد تا جال " بهترین آثار در زبان براهوی"
-        جایزه ادبی خواجه فرید " بهترین آثار در زبان سرائیکی"
-        جایزه ادبی " پطرس بخاری"  " بهترین آثار در زبان انگلیسی"
روابط فرهنگی و تبادل آن:
فرستادن هیاتهای علمی و ادبی به کشور چین پذیرایی و میزبانی از هیاتهای علمی و ادبی کشور چین از بارزترین نمونه های فعالیت در بخش روابط فرهنگی می باشد هر چند میزبانی از هیاتهای علمی و ادبی از سایر کشورهای دنیا و فرستادن هیات به آن کشور ها نیز در برنامه های روابط فرهنگی این فرهنگستان قرار دارد. این فرهنگستان همکاریهای نزدیکی نیز با سازمان جهانی ادب و فرهنگ دارد.
اردو های بین ایالتی:
برای تبادل اطلاعات و مشاهده عینی فرهنگ و تمدن مردم در مناطق گوناگون این فرهنگستان هر از گاهی اردویی ترتیب داده و نویسندگان و ادیبان را برای دوره ای مطالعاتی و فرهنگی به شهرهای مختلف در ایالتها می برد که تمام مخارج آن نیز بر عهده فرهنگستان می باشد.
اهدای کمک های بلا عوض به انجمن های ادبی:
برای توجه به اهمیت ادبیات و همچنین به منظور ارتقای آن در کشور وزارت آموزش دولت پاکستان هر ساله مبالغی به عنوان کمکهای بلاعوض به انجمن های ادبی فعال در کشور توسط این فرهنگستان پرداخت می نماید برخی از این انجمن ها عبارتند از:
1.     انجمن طریق اردو کراچی
2.     نوشته فرهنگ اسلام (لاهور)
3.     هیات ادبیات پنجابی (لاهور)
4.     هیات ادبیات سندهی(لاهور)
5.     فرهنگستان پشتو (پیشاور)
6.     فرهنگستان بلوچی ( کویته)
7.     اتحادیه نویسندگان پاکستان (کراچی)
8.     موسسه سندهی شناسی (جامشورو)
9.     فرهنگستان اردو (لاهور)
10.موسسه شاه ولی الله (ملتان)
11.مجلس ادبی سرائیکی (بهاولپور)
12.مسئولیت زبان سندهی (کراچی)
13.موسسه ناز رول ( کراچی)
14.هیات ادبیات سارئیکی (ملتان)
15.موسسه و فرهنگستان اردو (بهاولپور)
16.انجمن ترقی کوه وار (چترال)
17.موسسه اقبال (مندی بهاو الدین)
18.انجمن وارث شاه (ملتان)
19.حلقه ادبی مری (مری)
20. انجمن ادبیات (ختک)
21. بزم اهل کلام (ایبت آباد)
22.موسسه علمی بلوچستان (کویته)
23. موسسه پشتوی بلوچستان (کویته)
رفاه نویسندگان :
           به منظور رفاه حال نویسندگان ادبی کشور این فرهنگستان مبالغ ماهیانه ای به خاهواده های نویسندگان محتاج پرداخت می نماید و چنانچه خانواده ای از خانواده نویسندگان دچار مشکلی گردد کمک های بلاعوض نیز به آنها پرداخت می نماید . به این منظور این فرهنگستان از ماه ژولای سال 1976 تا ماه ژون 2006 مبلغ 122 میلیون روپیه خرج نموده است.
دسترسی رایگان به اینترنت و فکس:
          به منظور رفاه حال نویسندگان، فرهنگستان ادبیات پاکستان در اداره مرکزی و 4 اداره ایالتی خود امکان استفاده از اینترنت و فکس را برای نویسندگان به صورت رایگان فراهم نموده است و در صورت نیاز نویسندگان می توانند با مراجعه به دفاتر این فرهنگستان از این امکان بهره مند گردند. سایت این فرهنگستان  با آدرس www.academy.gov.pk نیز برای استفاده بیشتر و بهتر از مطالب راه اندازی گردیده است.
کتابخانه:
          کتابخانه فرهنگستان ادبیات پاکستان که در ساختمان مرکزی این سازمان در اسلام آباد می باشد دارای 20 هزار کتاب در زمینه های مختلف ادبی است و هر روز کتابهای جدید در حال اضافه شدن به آن می باشد طراحی کتابخانه به صورتی است که محققین به راحتی می توانند در کمترین زمان کتابهای مورد نظر خود را بیابند در کنار کتابخانه فروشگاه کتابی نیز وجود دارد که در صورت تمایل مردم می توانند از آن خریداری نمایند.
جهان روشنفکران پاکستانی:
          آقای اسلم کمال هنر مند مشهور پاکستانی، بانقاشی سالن اجتماعات فرهنگستان نمایی حیرت آور به آن بخشیده است این هنرمند که این کارهنری خود را جهان روشنفکران پاکستانی نامگذاری کرده با دستی معجزه آسا به نقاشی چهره های بزرگ ادبیات پاکستان پرداخته است و این نقاشی بزرگترین مجموعه از چهرهای ادیبان پاکستان در سرتاسر کشور می باشد.
دفاتر منطقه ای فرهنگستان:
به منظور پوشش هر چه بهتر اوضاع ادبیاتی کشور این فرهنگستان در سال 1988م 4 دفتر منطقه ای خود در شهرهای کراچی ، لاهور ، کویته و پیشاور را نیز تاسیس نمود که پوشش دادن فعالیتهای ادبی ایالتهای خود ، برقراری ارتباط با سایر دفاتر ، رساندن جدید ترین اخبار ادبی به فرهنگستان مرکزی ، برگزاری اردوهای مختلف، میزبانی از میهمانان داخلی و خارجی و اجرای برنامه ها و سیاست های دفتر مرکزی از جمله فعالیتهای این دفاتر می باشد.
اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
زبان فارسی پل فرهنگی و ادبی مطمئنی بین ایران و پاکستان است
روز چهارشنبه مورخ 21 اردیبهشت ماه سال 1401 مراسم افتتاح دوره جدید آموزش زبان فارسی و آموزش خطاطی نستعلیق به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در اسلام آباد و نمايندگي بنياد سعدي در پاكستان با هدف توسعه و ترویج زبان فارسي افتتاح شد.
 ١٣:٥٢ - شنبه ٢٤ ارديبهشت ١٤٠١ - نظرات : ٠متن کامل >>
اجلاس دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام با حضور ایران در پاکستان گشایش یافت
کتاب « گزیده شعر فلسطین» در پاکستان منتشر شد/ فلسطین از منظر شاعران پاکستان
رایزن فرهنگی ایران درپاکستان: روز قدس رسوایی رژیم صهیونیستی وحامیان آن را رقم می‌زند

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.