پنج شنبه ٠٧ بهمن ١٤٠٠
عناوین اصلی
معرفي مرکز

معرفي مرکز

 دستورالعمل خدمات بخش نسخه های خطی و چاپ سنگی

تصاویر ایران
برج میلاد - تهران
آب و ھوا

آمار بازدید

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 139376
 بازدید امروز : 128
 کل بازدید : 1889848
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2.4921
اخبار > برگزاری کنفرانس رحمه اللعالمین در پایتخت پاکستان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کنفرانس رحمه اللعالمین در پایتخت پاکستان

همزمان با میلاد امام حسن عسگری (ع) همایش رحمه اللعالمین عصر یکشنبه 23 آبانماه 1400 با حضور رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران، وزیر بیت المال و بهبود اجتماعی استان پنجاب، جمعی از شخصیت های سیاسی، علمای شیعه و اهل سنت، (اهل حدیث، دیوبندی، بریلوی، مشایخ)، فعالان مذهبی، سیاسی و اجتماعی و نمایندگان همه مکاتب فکری و ادیان مختلف هندو، سیک، مسیحی برگزار شد.

 

این همایش وحدت بخش و تاریخی به میزبانی جمعیت علمای امامیه پاکستان با هدف ترویج اتحاد و وحدت بین مسلمین در پرتو سیره و تعالیم پیامبر اکرم (ص) در محل هتل اسلام آباد پاکستان برگزار شد.

 

شرکت کنندگان در این همایش با اشاره به آیات شریفه "وَ ما أَرْسَلْناكَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعالَمِينَ" و "وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا وَلا تَفَرَّقوا" در خصوص شان و منزلت پیامبر اکرم (ص) سخنرانی نموده و به تبیین حکمت و فلسفه وجودی پیامبر اکرم (ص) و نقش دین، قرآن و رسالت پیامبر اکرم (ص) را در ترویج اتحاد مسلمانان پرداخته و بر ضرورت اتحاد بین مذاهب اسلامی تاکید کردند.  

 

در این همایش وحدت بخش، سید یاور عباس بخاری وزیر بیت المال و بهبود اجتماعی استان پنجاب، احسان خزاعی رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در پاکستان، علامه غلام اکبر ساقی رئیس جمعیت علماء امامیه، حجت الاسلام علامه سخاوت حسین سندرالوی روحانی برجسته، سناتور فرصت الله بابر ، سناتور راجا ظفرالحق، علامه حافظ سید کاظم رضا نماینده علامه سید ساجد نقوی رهبر شیعیان پاکستان، مولانا نصرالله عزیز دبیر جماعت اهل حدیث، علامه امین شهیدی رئیس موسسه امت واحده، سید اظهار حسین بخاری امام جمعه اهل سنت راولپندی، عبدالله گل رئیس انجمن جوانان، علامه عبدالمالک مجاهد رهبر مرکزی متحده جمعیت اهل حدیث، سید محمد علی گیلانی سجاده نشین حضرت بری امام و صوفی برجسته، شیخ راشد شفیق شخصیت سیاسی، مولانا عبدالرحمن قادری از مشایخ برجسته و سایر سخنرانان از شهرهای مختلف اسلام آباد، راولپندی، لاهور، فیصل آباد و مولتان در مورد اتحاد مذاهب اسلامی سخنرانی کردند.

 

 

  

احسان خزاعی رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در اسلام آباد طی سخنانی در این همایش ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت امام حسن عسگری (ع) گفت: میلاد شریف نبی اکرم (ص)، زمینه‌ی بعثت نبوی را فراهم آورد و بعثت نبوی بزرگ‌ترین رویداد تاریخی برای بشر از ابتدا تا انتها است چون بعد از بعثت پیامبر اکرم(ص)، بشریت هدایت شد و به سمت نور قرار گرفت.

وی گفت: نام نبی مکرم اسلام (صلوات الله علیه)، همراه است با مهر، صلح و دوستی و ولادت نبی مکرم اسلام حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص)، یکی از زیباترین اتفاقات عالم به شمار می‌رود، چون سرآغاز یک حرکت عظیم و بزرگ برای هدایت و سعادت بشر است.

رایزن فرهنگی ایران با اشاره به حملات اخیر تروریستی به نمازهای جمعه و مساجد افغانستان گفت: حضرت محمد مصطفی (ص) رحمت للعالمین هستند و درس احترام به مذاهب دیگر را دادند، اما عده ای از جاهلان در تلاش هستند که چهره اسلام را خراب کنند که از نظر امت اسلام این امر محکوم است.

خزاعی در ادامه افزود: سلام و درود می فرستیم به روح پاک رهبران ایران و پاکستان از امام خمینی (ره) و قائد اعظم تا رهبران امروز که بخاطر عزت مسلیمن، بر روی وحدت مسلمانان تاکید کرده و امت اسلامی را به اتحاد دعوت و آگاه نموده اند.

 

سید یاور حسین بخاری وزیر بیت المال پنجاب در این همایش گفت: اتحاد مذاهب اسلامی در بین مومنین باید رواج پیدا کند زیرا ما هر چه داریم از رسول اکرم (ص) است و بخاطر ایشان است که مسائل دیگر را قبول داریم.

وی با بیان این که پذیرش دین اجباری نیست گفت: فرامین پیامبر اکرم (ص) برای ما اسوه حسنه است. خداوند اهل بیت پیامبر را از هر گونه ناپاکی دور ساخته است.

 

سناتور راجا ظفرالحق گفت: با توجه به این که اسلام در سطح جهان در حال رشد و توسعه است لذا لازم است مسلمانان از تفرقه دوری کنند و اتحاد را سرلوحه همه امور قرار دهند. وی در خصوص نظرات اقبال لاهوری در مورد اتحاد مسلمین گفت: اقبال همیشه به اتحاد مسلمانان تاکید داشت. به عقیده اقبال؛ مسلمانان می بایست به تعلیمات قرآن کریم عمل کنند و به نقل از نظرات اقبال گفت؛ اقبال می گوید اگر من درس قانون نخوانده بودم، کتاب خدا بعنوان قانون برای من کافی بود. اقبال همواره تاکید می کند که مسلمانان از اختلاف فرقه ای و تفرقه بپرهیزند.

این سناتور پاکستان در ادامه افزود: اقبال با وجودی که در غرب تحصیل کرده بود گفت: پیشرفت ها و علوم غرب نتوانست در من تاثیر بگذارد.

ظفرالحق افزود: اقبال افغانستان را قلب آسیا می دانست لذا اگر افغانستان آرام باشد، آسیا هم آرام خواهد بود.

 

سناتور فرصت الله بابر گفت: سیره پیامبر اکرم (ص) برای همه ما الگو است و این وظیفه همه ما است که به آن عمل کنیم زیرا خیر دنیا و آخرت ما در این است. وی با بیان این که پیامبر اکرم (ص) برای هدایت بشر آمدند، بر ضرورت اتحاد بین مسلمین تاکید کرد.

 

عبدالله گل رئیس انجمن جوانان با تاکید بر این که زندگی ما مسلمانان می بایست بر اساس سیره و حیات مبارک پیامبر اکرم (ص) باشد، گفت: امروزه شاهد هستیم که برخی از احزاب و گروه های سیاسی خود را محافظ و نگهبان رسالت و نبی اکرم (ص) معرفی می کنند در حالی که این یکی از وظایف دولت های اسلامی است.

وی گفت: پیامبر اکرم (ص) دین اسلام را آوردند که کامل ترین دین است ولی متاسفانه غربی ها نسبت به اسلام دیدگاه منفی دارند و برخی به خاطر وجود فرقه گرایی بین مسلمانان که از طرف خود مسلمانان ایجاد شد، از اسلام می ترسند.

وی با تاکید بر این که پاکستان بر اساس کلمه طیبه بوجود آمده گفت: همگی ما محافظ اعتقاد به ختم نبوت هستیم.

 

مولانا نصرالله عزیز دبیر جماعت اهل حدیث با اشاره به این که پیامبر اکرم (ص) برای هدایت بشریت آمدند و قبله و کتاب قرآن همه مسلمانان یکی است، در خصوص احترام به اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) گفت: به فرمایش پیامبر اکرم (ص) که فرمودند، "حسین منی و انا من حسین" حسین از من است و من از حسین و نیز "فاطمه بضعه منی" فاطمه پاره تن من است، حسن و حسین را گل هایی از بهشت و جنت توصیف کرد و تاکید کرد اگر کسی به آنان احترام نگذارد از رهروان اهل حدیث هم محسوب نمی شود چه برسد به این که مسلمان محسوب شود.

 

 

علامه امین شهیدی رئیس موسسه امت واحده در این همایش گفت: قرآن می فرماید: "ان هذه امتکم امت واحده" ای پیامبر، ما امت شما را امت واحده قرار دادیم.

این خطیب برجسته پاکستانی با اشاره قتل و کشتار هایی که در کل جهان انجام می شود گفت: ضرورت دارد تا ما هر چه بیشتر برای وحدت امت اسلامی تلاش نماییم چون حکم قرآن نیز همین است.

 

علامه اظهار بخاری امام جمعه اهل سنت راولپندی در این همایش تقریبی گفت: پیامبر اکرم (ص) اسلام را آورد و حسین (ع) از دین اسلام محافظت کرد. وی ادر ادامه سخنانش افزود: مسلمانان باید در مقابل کفار و دشمنان اسلام مقتدر باشند و نمی بایست توان خود را در برابر یکدیگر به کار گیرند.

 

علامه حافظ ریاض سید کاظم رضا نقوی نماینده قائد ملت جعفریه با تاکید بر این که مسلمانان باید از تفرقه دوری کنند گفت: عمل به پیغام پاکستان باعث انسجام و وحدت خواهد شد.

 

 

 

دکتر علامه سخاوت سندرالوی طی سخنانی گفت: خداوند پیامبر گرامی اسلام (ص) را برای بشریت به عنوان رحمه اللعالمین قرار داد تا بتواند تمام بشریت را هدایت نماید.

این روحانی برجسته پاکستانی در ادامه افزود: ملت ایران همان مردمی هستند که رهبری مثل امام خمینی (ره) نصیبشان شد و در ادامه مسیر ایشان، آیت الله خامنه ای (مد ظله) راه ایشان را ادامه دادند. امام خمینی از همه مسلمانان دعوت کردند تا با هم متحد باشند و با ابتکار عملی که به خرج دادند، هفته وحدت را در ایام میلاد النبی (ص) بوجود آوردند که با این اقدام که ناشی از بصیرت ایشان بود، موجب شد تا توطئه های استعمارگران و ایادی آن ها خنثی گردد.

 

شیخ راشد شفیق در این کنفرانس با اشاره به این که سیره پیامبر اکرم (ص) برای همه ما الگو است، گفت: پاکستان در کل جهان سنگر اسلام است لذا اتحاد، نیاز امروز و عصر حاضر می باشد.  

 

علامه غلام اکبر ساقی رئیس جمعیت علماء امامیه گفت: دشمنان اسلام میخواهند ما را با یکدیگر درگیر نمایند لذا باید آگاه بود و با اتحاد با یکدیگر توطئه آن ها را نقش بر آب کنیم.

وی بر پیروی از آموزه ها و سیره پیامبر اکرم (ص) تاکید نمود و بهترین پیام این کنفرانس را "اتحاد بین مسلمین" اعلام کرد.


١١:٤٨ - دوشنبه ٢٤ آبان ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦٧٨٨    /    تعداد نمایش : ١١١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبارفرھنگی - ادبی ایران و پاکستان
برگزاري گردهمایی بزرگ خواهران، جشن میلاد مسعود صدیقه کبری (س) و مراسم بزرگداشت، جايگاه و مقام زن در مولتان-پاکستان (بهمن ماه 1400)
همزمان با سالروز ولادت دخت گرامی نبی مکرم اسلام، آیین بزرگداشت سالروز تولد بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (س)، روز زن و سالروز تولد حضرت امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران به میزبانی مدرسه شهید مطهری و جامعه خدیجه الکبری برگزار شد.
 ٠٧:٤٤ - سه شنبه ٥ بهمن ١٤٠٠ - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاري مراسم و بزرگداشت جايگاه و مقام حضرت فاطمه (س) و روز زن در پاکستان
برگزاری یادواره شهید سردار سلیمانی در پاکستان
گفت وگوی فرهنگی و بین ادیانی/ رایزن فرهنگی ایران و هیات کلیساهای پاکستان دیدار کردند

مجلہ دانش

پیوندهای سودمند
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|اوقات شرعی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت|اخبارفرھنگی و ادبی
Copyright © 2019 I.C.R.O. All rights reserved. مرکز تحقيقات فارسي ايران و پاکستان (fa)

برای مشاهده بهتر سایت لطفاً از مرورگر کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.